Serwis informacyjny

Mammoet: nowatorska metoda demontażu zbiornika ciśnieniowego reaktora

Data dodania: wtorek, 16 maja 2023, autor: nuclear.pl

Holenderska firma Mammoet poinformowała na swojej stronie internetowej że na zlecenie Höfer & Bechtel dokonała nowatorskiego demontażu zbiornika ciśnieniowego reaktora zamkniętej Elektrowni Jądrowej Unterweser w Niemczech.

Firma Mammoet zaproponowała niestandardowe rozwiązanie podniesienia w całości całego zbiornika reaktora z wykorzystaniem ruchomej czteropunktowej hydraulicznej platformy podnoszącej SBL 100 o udźwigu 1100 ton.

Operacja polegała najpierw na podniesieniu zbiornika ciśnieniowego reaktora z jego miejsca instalacji w szachcie reaktora i przeniesieniu go poziomo do tymczasowej pozycji w basenie reaktora. W tym czasie nad szachtem reaktora ustawiono stojak demontażowy z dźwigiem.

Następnie zbiornik został przeniesiony z powrotem nad szacht instalacji i opuszczony na stojak do demontażu, aby wykonawca mógł bezpiecznie odciąć jego dno. Następnie zbiornik został ostatecznie przeniesiony do ostatecznego miejsca demontażu i opuszczony.

Zarządzana przez PreussenElektra Elektrownia Jądrowa Unterweser, z reaktorem PWR o mocy zainstalowanej brutto 1410 MWe, działała w latach 1978-2011. Była jedną z siedmiu elektrowni jądrowych zamkniętych w Niemczech w marcu 2011 roku, kiedy to utraciła koncesję na działalność komercyjną na mocy 13. nowelizacji ustawy o energii jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze