Serwis informacyjny

Holenderski rząd zapewnił środki na rozwój energetyki jądrowej

Data dodania: wtorek, 2 maja 2023, autor: nuclear.pl

Jak poinformował World Nuclear News holenderski rząd w projekcie Funduszu Klimatycznego na 2024 rok zapewnił środki w wysokości 320 mln EUR na rozwój energetyki jądrowej.

Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ
Elektrownia jądrowa Borssele w Holandii, fot. EPZ

Środki zostaną wykorzystane na przygotowanie rozbudowy istniejącej Elektrowni Jądrowej Borssele, budowę dwóch nowych dużych bloków a także rozwój małych reaktorów modułowych SMR oraz rozwój kompetencji jądrowych w Holandii.

W grudniu 2021 roku nowoutworzony holenderski rząd koalicyjny rząd zdecydował o planach powstania dwóch nowych dużych bloków jądrowych oraz przedłużeniu eksploatacji poza 2030 rok jedynego pracującego w kraju bloku w Elektrowni Jądrowej Borssele.

Dwa nowe bloki o mocy 1000 - 1600 MWe zapewniłyby 9-13% produkcji energii elektrycznej w Holandii w 2035 roku. Rząd ogłosił rownież w grudniu 2022 roku, że obecnie za najbardziej odpowiednią lokalizację do budowy nowych bloków rozważana jest lokalizacja Borssele.

Holenderski system elektroenergetyczny jest jednym ze słabiej zdekarbonizowanych w Europie. W 2019 roku aż 75,2% wytworzonej energii pochodziło z paliw kopalnych (gaz ziemny: 58,7%, węgiel: 16,5%). Resztę zapewniały głównie źródła wiatrowe (9,5%), słoneczne (4,3%), jądrowe (3,2%), odpady (3,1%), biopaliwa i biomasa (3,0%).

W liście z 26 kwietnia informującym Izbę Reprezentantów o podjęciu dodatkowych dzisłań klimatycznych, minister ds. polityki klimatycznej i energetycznej Rob Jetten poinformował, że: „Rząd zwiększa ambicje sektora energii elektrycznej: celem jest produkcja energii elektrycznej bez emisji CO2, która jest niedrogia i niezawodna, już w 2035 roku”.

Poinformował też, że budowa nowych bloków jądrowych około 2035 roku „będzie odgrywać ważną rolę w bezemisyjnym systemie elektroenergetycznym. Jeśli w tym czasie uruchomione zostaną dwa dodatkowe bloki, udział energii jądrowej wzrośnie do ponad 10% miksu energetycznego. Przyspieszamy również rozwój SMR.”

Obecnie w Holandii pracuje tylko jeden jądrowy blok energetyczny w Elektrowni Borssele. Ma on moc netto 482 MW, wyposażony jest w niemiecki reaktor wodny ciśnieniowy konstrukcji KWU i zotał przekazany do eksploatacji w końcu 1973 roku.

W latach 1969-1997 eksploatowano również mały reaktor wodny wrzący w Elektrowni Dodewaard o mocy netto 54 MW. Była to bardzo ciekawa konstrukcja General Electric, wykorzystująca naturalną cyrkulację w obiegu pierwotnym, koncepcję niedawno przywołaną ponownie w nowych projektach reaktorów wrzących GE-Hitachi: dużych ESBWR oraz małych modułowych BWRX-300.


Podziel się z innymi


Komentarze