Serwis informacyjny

Polskie banki wesprą finansowo program SMR ORLEN Synthos Green Energy

Data dodania: środa, 19 kwietnia 2023, autor: pap-mediaroom.pl

Bank Gospodarstwa Krajowego, Pekao, PKO Bank Polski i Santander Bank Polska będą współpracować przy zapewnieniu finasowania na budowę małych reaktorów jądrowych, tzw. SMR-ów, która została zaplanowana przez ORLEN Synthos Green Energy. Będą wspólnie pracować nad przygotowaniem optymalnego modelu finansowania i zabezpieczeniem środków na ten projekt.

- Największe banki w Polsce uwierzyły w nasz projekt i są gotowe wziąć udział w finansowaniu transformacji energetycznej naszego kraju. Skala naszych inwestycji plasuje je wśród największych w kraju, ale grono partnerów, z którymi zamierzamy to zrobić, jest gwarancją sukcesu - zapowiada Jarosław Grodzki, przewodniczący Rady Nadzorczej ORLEN Synthos Green Energy.

Atom jako stabilne, bezpieczne i niezależne od pogody źródło energii postrzegany jest jako przyszłość polskiej energetyki.

- Doskonale rozumiemy jego rolę i potrzebę zwiększenia udziału atomu w naszym miksie energetycznym. Jako polski bank rozwoju chcemy angażować się w projekty, które zwiększą niezależność energetyczną i bezpieczeństwo strategiczne naszego kraju, a także dają przemysłowi możliwość pozyskania taniej i zeroemisyjnej energii - przekonuje Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu BGK.

Polska energetyka stoi przed ogromnym wyzwaniem - transformacją w stronę efektywnych i bezemisyjnych technologii. Zdaniem Leszka Skiby, prezesa Banku Pekao S.A. „dobrą odpowiedzią na to wyzwanie jest na pewno energetyka jądrowa, a mniejsze, rozproszone reaktory mogą być relatywnie szybszą i prostszą do wdrożenia formą rozbudowy mocy”.

Zielona transformacja oraz uniezależnienie się energetyczne są krytyczne dla Polski. Jak podkreślił Lech Gałkowski, członek zarządu Santander Bank Polska, kierujący Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej, instytucje finansowe chcą zapewnić polskiej gospodarce „niski koszt pozyskiwania energii”. - Tym bardziej cieszymy się, że wspólnie z OSGE zrobiliśmy dzisiaj ważny krok w rozwoju tego obszaru - dodał Gałkowski.

Sygnowanie przez PKO Bank Polski umowy o współpracy to kolejny krok, który wpisuje się w strategię rozwoju banku na lata 2023-2025, a także wspiera dążenie do niezależności energetycznej Polski i transformacji polskiej gospodarki w kierunku zeroemisyjności.

- Jednocześnie dzięki stabilnym i zdywersyfikowanym źródłom energii stworzone będą warunki do dalszego dynamicznego rozwoju i zachowania konkurencyjności gospodarki w środowisku dynamicznych zmian na rynku - zapewnia Andrzej Kopyrski, wiceprezes PKO Banku Polskiego, nadzorujący Obszar Bankowości Firm i Przedsiębiorstw oraz Bankowości Korporacyjnej.

Współpraca między OSGE i bankami ma uwzględniać możliwe wsparcie ze strony amerykańskich rządowych instytucji finansowych. Podpisanie umowy odbyło się 17 kwietnia. W trakcie uroczystości ogłoszono wsparcie finansowe amerykańskich instytucji finansowych - EXIM Banku oraz U.S. International Development Finance Corporation (DFC) dla planów OSGE. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw. Wspierając wdrożenie technologii BWRX-300 w Polsce, instytucje te potwierdzają duży potencjał budowy reaktorów GE-Hitachi, a jednocześnie wysyłają pozytywny sygnał dla innych podmiotów branży finansowej.

Źródło: PAP MediaRoom, fot. Orlen


Podziel się z innymi


Komentarze