Serwis informacyjny

Koreański projekt reaktora APR1000 z certyfikatem EUR

Data dodania: piątek, 3 marca 2023, autor: nuclear.pl

Koreański projekt reaktora APR1000 otrzymał certyfikat EUR wydawany przez Organizację ds Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych.

Certyfikat EUR jest niewiążącym świadectwem, które stwierdza że projekt reaktora spełnia wymagania bezpieczeństwa opracowane przez tę organizację.

Projektant reaktora APR1000 – firma KHNP, stwierdził w komunikacie prasowym, że jego zdaniem uzyskanie certyfikatu EUR może ułatwić jego europejską ekspansję, w szczególności związanych z programami jądrowymi Czech, Polski i Słowenii. Reaktor ten jak sama nazwa wskazuje, jest wersją APR o nieco mniejszej mocy. Jego projekt oparty jest nie tylko na rozwiązaniach APR1400 i OPR1000, ale także wdrożono do niego część pomysłów z będącego nadal w fazie rozwojowej APR+.

Certyfikat EUR otrzymały do tej pory oprócz APR1000 także m.in EU-APR1400, AP1000, EPR oraz EU-APWR.

Organizacja ds Wymagań Europejskich Przedsiębiorstw Energetycznych, która go przyznaje jest oddolną próbą standaryzacji wytycznych jądrowych, nie ma ona jednak związków z dozorami jądrowymi a zrzesza wyłącznie operatorów elektrowni. Jej obecni członkowie to: ČEZ (Czechy), EDF (Francja), EnergoAtom (Ukraina), Fortum (Finlandia), Engie Tractebel (Belgia), Gen Energija (Słowenia), Iberdrola (Hiszpania), Paks II (Węgry), NGR (Holandia), TVO (Finlandia), Preussen Elektra (Niemcy), EDF Energy (Wielka Brytania) oraz RosEnergoAtom (Rosja).

Na wizualizacji przekrój przez blok APR1000, fot. KHNP


Podziel się z innymi


Komentarze