Serwis informacyjny

Trzeci blok EJ Barakah rozpoczął komercyjną eksploatację

Data dodania: piątek, 24 lutego 2023, autor: nuclear.pl

Komercyjną eksploatację rozpoczął dzisiaj trzeci blok EJ Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

Blok z reaktorem APR1400 był budowany od września 2014 roku, jego moc elektryczna brutto to 1400 MW. Skonstruowało go koreańskie konsorcjum kierowane przez KEPCO.

Czwarty i jednocześnie ostatni blok jest już po próbach gorących i czeka na przyznanie mu przez regulatora jądrowego zezwolenia na rozruch, ma to się stać do końca tego roku, co oznacza że pracę mógłby rozpocząć w 2024.

EJ Barakah po zakończeniu budowy dostarczy Zjednoczonym Emiratom Arabskim 5400 MW czystej mocy, jej budowa jest elementem strategii net zero 2050 przyjętej przez ten kraj.

Budowa podobnych bloków jest deklarowana przez konsorcjum ZE PAK i PGE w Koninie w miejsce działającej tam obecnie węglowej elektrowni Pątnów. Póki co, według doniesień medialnych, projekt ten jest na etapie studium wykonalności. Konsorcjum nie przedstawiło jak dotąd wyników oszacowań pokazujących czy deklarowana lokalizacja spełnia warunki posadowienia w niej elektrowni jądrowej. Nie wiadomo również, czy miałyby tam powstać bloki APR1400 czy EU-APR1400. Te ostatnie różnią się od wersji standardowej m.in posiadaniem pełnej podwójnej obudowy bezpieczeństwa, większą liczbą linii układów awaryjnych i ostrzejszymi kryteriami projektowymi.

W tle ewentualnej budowy w Koninie jest toczący się spór prawny pomiędzy KEPCO i KHNP a Westinghouse Electric Company (WEC) dotyczący praw do APR1400. Projekt ten jest oparty na konstrukcjach System 80 i System 80+, do których prawa posiada WEC. Strona koreańska twierdzi, że ich reaktor jest już w wystarczającym stopniu skoreanizowany i w związku z tym nie musi już spełniać amerykańskich warunków licencyjnych. Westinghouse uważa, że wręcz przeciwnie.


Podziel się z innymi


Komentarze