Serwis informacyjny

Rozpoczęły się prace przygotowawcze pod budowę kanadyjskiego SMR'a

Data dodania: czwartek, 8 grudnia 2022, autor: nuclear.pl

Rozpoczęły się prace przygotowawcze na terenie kanadyjskiej EJ Darlington, które są prologiem do budowy w tym miejscu pierwszego bloku jądrowego z reaktorem GE-Hitachi BWRX-300.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

W lokalizacji prowadzone będą wstepne prace ziemne, rozpoczęte zostanie też przygotowanie właściwej budowy – prace prowadzi firma E. S. Fox Limited, a finansowane są one z bezzwrotnej rządowej pożyczki wynoszącej 970 mln CAD.

Budowę części jądrowej można będzie rozpocząć po otrzymaniu od kanadyjskiego dozoru jądrowego zezwolenia na budowę, wniosek o jego wydanie złożono 31 października 2022, w kolejnych miesiącach ma on być kompletowany; nie jest póki co znana data wydania zezwolenia.

Według najnowszych zapowiedzi blok BWRX-300 mógłby rozpocząć pracę w 2029 roku (wcześniej podawane daty to 2028 i 2027), należy jednak wspomnieć, że póki co inwestor – Ontario Power Generation nie podpisał z GE-Hitachi kontraktu na budowę.

Warto w tym miejscu zauważyć, że rozpoczęcie pracy przez BWRX-300 w Polsce zostało przez prezesa Orlenu – Daniela Obajtka również zapowiedziane na rok 2028, mimo że nie wskazano jeszcze jego lokalizacji.


Podziel się z innymi


Komentarze