Serwis informacyjny

PAA wzmacnia współpracę z brytyjskim dozorem jądrowym

Data dodania: piątek, 25 listopada 2022, autor: nuclear.pl

Prezes Państwowej Agencji Atomistki i Główny Inspektor ds. Jądrowych Wielkiej Brytanii podpisali porozumienie o wymianie informacji i współpracy w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

Porozumienie o kontynuacji współpracy podjętej w 2014 roku pomiędzy polskim i brytyjskim dozorem jądrowym podpisali Prezes PAA dr Łukasz Młynarkiewicz oraz Mark Foy, Główny Inspektor ds. Jądrowych Wielkiej Brytanii. Deklarację podpisano 24 listopada 2022 romu podczas spotkania w Brukseli.

Porozumienie zakłada dalszą współpracę na rzecz bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej, ale też rozszerza dotychczasowy zakres działań o nowe technologie jądrowe, w tym małe reaktory modułowe SMR.

PAA oraz brytyjski dozór jądrowy zobowiązali się do wymiany informacji m.in. na temat regulacji dotyczących cywilnych obiektów jądrowych,, transportu materiałów promieniotwórczych,, licencjonowania i kontroli obiektów jądrowych oraz regulacji dotyczących źródeł promieniotwórczych.

Podpisane w Brukseli porozumienie wzmacnia dozorowe partnerstwo polsko-brytyjskie. Pierwszą deklarację o współpracy z Urzędem Dozoru Jądrowego Wielkiej Brytanii Państwowa Agencja Atomistyki podpisała w 2014 roku w Wiedniu.

Fot. PAA


Podziel się z innymi


Komentarze