Serwis informacyjny

Canada Infrastructure Bank wspiera projekt BWRX-300 w Ontario

Data dodania: środa, 26 października 2022, autor: nuclear.pl

Canada Infrastructure Bank zadecydował o wsparciu w wysokości 970 mln dolarów kanadyjskich projektu budowy reaktora GE Hitachi BWRX-300 na terenie elektrowni jądrowej Darlington w Ontario.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

Wsparcie ma formę niskooprocentowanej pożyczki, która pozwoli sfinansować wstępne prace związane z projektem. Inwestor – Ontario Power Generation będzie mógł dzięki nim część prac przygotowawczych na placu budowy, przygotowanie projektu wykonawczego nowego bloku jądrowego oraz proces zamówień elementów o długim czasie wykonania.

Prace przygotowawcze mają się rozpocząć wkrótce, a jak mówią przedstawieciele GEH oraz OPG, reaktor mógłby działać już w 2028 roku. Firmy nie podpisały jeszcze kontraktu na budowę, nie jest więc znany całkowity koszt projektu. Wedle najnowszych doniesień, sama konstrukcja BWRX-300 miałaby kosztować ok. 3,3 mln USD/kWe.

Wedle różnych głosów, kolejnym potencjalnym projektem z BWRX-300 mogłaby być EJ Clinch River na terenie stanu Tennesee w USA. Jest ona na bardzo wstępnym etapie ustaleń, jednak wedle niedawnego wywiadu reaktor mógłby tam zostać uruchomiony w 2032 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze