Serwis informacyjny

Filipiny ponownie uruchomiają badawczy reaktor jądrowy

Data dodania: środa, 14 września 2022, autor: nuclear.pl

Po 34 latach Republika Filipin zbliża się do ponownego uruchomienia badawczego reaktora jądrowego. Będzie nim mały zestaw podkrytyczny PRR-1 SATER. PRR-1 działał wcześniej, w latach 1964–1984 jako reaktor badawczy typu TRIGA Mark 3 o mocy cieplnej 3 MW.

Prace nad jego ponownym uruchomieniem trwały od roku 2016 przy współpracy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która pomagała Filipinom w opracowaniu odpowiednich norm i regulacji prawnych. Uruchomienie przewidywane jest na rok 2023.

Zestaw podkrytyczny jest małym urządzeniem, które nie jest w stanie samodzielnie utrzymać podtrzymującej się reakcji rozszczepienia jąder atomowych i potrzebne jest do tego zewnętrzne źródło neutronów. Urządzenie wyłącza się po jego wyjęciu z rdzenia, a jego moc cieplna to w praktyce zero. Urządzenia tego typu służą głównie do szkoleń z zakresu fizyki reaktorowej i dozymetrii promieniowania.

Filipiny posiadają jeden, nigdy nieuruchomiony reaktor w Bataan. Jest to dwupętlowa konstrukcja Westinghouse'a, taka sama jak m.in. w słoweńskim Krško. Budowa bloku jądrowego o mocy elektrycznej 621 MW została ukończona w roku 1984. Po Rewolucji siły ludu i upadku reżimu Ferdinanda Marcosa, filipiński rząd zadecydował, że reaktor nie będzie używany ze względu na liczne wątpliwości związane z procesem jego budowy. Zamiast tego zakonserwowano go tak, by ewentualnie uruchomić w przyszłości.

Obecnie rozważane jest jego ulepszenie do współczesnych standardów i uruchomienie lub budowę nowych reaktorów. W lutym 2022 r. Prezydent podpisał Zarządzenie 164, które upoważnia filipiński Departament Energii do opracowania i wdrożenia programu jądrowego, w tym „wydania zaleceń dotyczących wykorzystania i rentowności elektrowni jądrowej Bataan oraz utworzenia innych obiektów wykorzystujących energię jądrową”.

Na zdjęciu budynek reaktora PRR-1 SATOR, fot PNRI


Podziel się z innymi


Komentarze