Serwis informacyjny

Polskie Elektrownie Jądrowe budują poparcie dla inwestycji na Pomorzu

Data dodania: sobota, 10 września 2022, autor: nuclear.pl

Polskie Elektrownie Jądrowe w pierwszej połowie roku zintensyfikowały dialog z mieszkańcami gmin, w których ma powstać pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Ma to związek z przyspieszeniem prac nad samym projektem, którego budowa zgodnie z harmonogramem ma rozpocząć się w przeciągu najbliższych lat.

Przedstawiciele spółki byli zaangażowani w około 40 wydarzeń letnich, podczas których na stoiskach edukacyjnych odpowiadali na pytania wszystkich zainteresowanych, udzielali informacji na temat inwestycji i działań mających na celu minimalizowanie wpływu projektu na otoczenie.

Mieszkańcy i turyści byli głównie zainteresowani przebiegiem planowanej infrastruktury towarzyszącej, której rozwój pozytywnie wpłynie na dostępność regionu dla odwiedzających oraz poprawi komfort i czas podróży w regionie. Przedstawiciele inwestora wyjaśniali i prostowali również mity dotyczące rzekomego zamknięcia plaż z powodu budowy elektrowni i zniszczenia środowiska naturalnego oraz przedstawiali kolejne etapy planowanych prac. Ponadto w okresie wakacyjnym w Kopalinie i Słajszewie w gminie Choczewo uruchomiono także Wakacyjne Punkty Informacyjne spółki.

– Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom lokalnej społeczności tego lata byliśmy obecni na najważniejszych wydarzeniach gminnych. Odpowiadaliśmy na pytania i wyjaśnialiśmy kwestie związane z budową tak strategicznej inwestycji w kraju, która przede wszystkich pozwoli na zabezpieczenie i dostarczenie Polakom czystej i taniej energii. Chcę podkreślić, że w gminach lokalizacyjnych jesteśmy obecni już od blisko 10 lat, a nasi pracownicy codziennie pracują w Lokalnych Punktach Informacyjnych w Choczewie, Gniewinie i Krokowej z osobami zainteresowanymi inwestycją. Obecnie, w ramach toczącej się procedury pozwoleniowej, zintensyfikowaliśmy nasze działania komunikacyjne, tak aby każdy zainteresowany mieszkaniec gmin lokalizacyjnych i odwiedzjący je turysta mógł być na bieżąco z tym, co dzieje się wokół budowy elektrowni na Pomorzu – mówi Joanna Szostek odpowiedzialna za komunikację i relacje z otoczeniem Polskich Elektrowni Jądrowych.

Ponadto przedstawiciele PEJ spotykali się z reprezentantami lokalnych władz zarówno w formule spotkań trójstronnych, jak i dwustronnych. W marcu zainaugurowano współpracę z sygnatariuszami tzw. „Porozumienia o współpracy” dotyczącego elektrowni jądrowej, czyli lokalnymi samorządami reprezentującymi powiaty: wejherowski, pucki i lęborski, a także gminy wiejskie: Choczewo, Gniewino, Krokowa, Łęczyce, Nowa Wieś Lęborska, Wicko i jedną miejską – miasto Łeba. Przy urzędzie gminy Choczewo zawiązała się też Grupa Robocza, której zadaniem jest wspólne wypracowywanie rozwiązań związanych z budową elektrowni.

W grudniu 2021 roku PEJ ogłosiły preferowaną lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej – „Lubiatowo-Kopalino”. W marcu 2022 roku spółka złożyła na ręce Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska raport środowiskowy, co stanowi ważny krok w kierunku uzyskania pozwolenia na budowę.


Podziel się z innymi


Komentarze