Serwis informacyjny

Komunikat w sprawie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Data dodania: niedziela, 28 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Ukraiński urząd dozoru jądrowego (SNRIU) zaprezentował wyniki modelowania przeprowadzonego przez Energoatom (ukraińskiego operatora elektrowni), które jednoznacznie wskazują, że nawet w wyniku potencjalnej najcięższej awarii, którą można by zaklasyfikować jako INES 7, obejmującą stopienie rdzenia oraz zniszczenie obudowy bezpieczeństwa ewentualne skutki radiologiczne będą ograniczone do najbliższego otoczenia elektrowni.

Nigdzie poza strefą o promieniu 30 km ludność nie zostałaby narażona na znaczne dawki promieniowania, natomiast lokalnie, w pobliżu elektrowni mogłaby nastąpić konieczność wprowadzenia np. zakazu wychodzenia z domu i zakazu spożywania lokalnie produkowanej żywności. Nawet w najbliższej okolicy prognozowane maksymalne dawki promieniowania byłyby niższe, niż po awarii w Fukushimie.

Reaktory WWER-1000 W-320 są wyposażone w wielostopniowe układy zabezpieczeń, dodatkowo wzmocnione w wyniku przeglądu bezpieczeństwa przeprowadzanego po awarii w Fukushimie, co oznacza że nawet ich celowe uszkodzenie wymagałoby skoordynowanego, czasochłonnego i skomplikowanego działania. Wyniki symulacji pokazują, że nawet ono w praktyce wywołałoby skutki ograniczone zaledwie do bezpośredniego sąsiedztwa elektrowni.


Podziel się z innymi


Komentarze