Serwis informacyjny

Kazachstan rozważa budowę drugiej elektrowni jądrowej

Data dodania: piątek, 5 sierpnia 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował kazachski portal Tengrinews.kz rząd tego kraju, który w czerwcu podjął decyzję o budowie pierwszej elektrowni jądrowej w preferowanej lokalizacji nad jeziorem Bałchasz, dyskutuje równocześnie kwestię ewentualnej budowy drugiej elektrowni jądrowej na rzece Irtysz w rejonie Kurczatowa.

- Jezioro Bałchasz jest lokalizacją pierwszej elektrowni jądrowej w Kazachstanie. Jeśli Kazachstan zmierza ku neutralności klimatycznej, nie ma innego wyjścia, jak tylko zbudowanie kilku elektrowni (...). Myślę, że jest całkiem możliwe, że druga elektrownia jądrowa w Kazachstanie może pojawić się nad rzeką Irtysz w pobliżu miasta Kurczatow - powiedział Zhandos Nurmaganbetov, wiceminister energii na konferencji prasowej.

Kazachstan posiada szereg przewag konkurencyjnych dla rozwoju energetyki jądrowej, kraj zajmuje pierwsze miejsce na świecie w wydobyciu naturalnego uranu, posiada własną produkcję komponentów paliwa jądrowego i ma odpowiednie możliwości wzbogacania uranu.

Według informacji kazachskiego portalu Nur.kz z końca czerwca br. na krótkiej liście potencjalnych budowniczych elektrowni jądrowej w Kazachstanie znajdują się Rosatom, CNNC, KHNP i EDF.

W czasach ZSRR na terenie Kazachskiej Socjalistyczna Republiki Radzieckiej w miejscowości Szewczenko (obecnie Aktau) funkcjonował prędki reaktor chłodzony sodem BN-350.


Podziel się z innymi


Komentarze