Serwis informacyjny

Reakory w zakładzie Bohunice V1 całkowicie zdemontowane

Data dodania: sobota, 30 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformował Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, zarządzający Międzynarodowym Funduszem Wspierania Likwidacji Bohunic, całkowicie zakończono demontaż i odkażanie dwóch reaktorów WWER-440 W-230 w tej elektrowni.

Bloki WWER-440 W-230 w zakładzie V-1 Elektrowni Jądrowej Bohunice zostały zamknięte, jako jeden z warunków przystąpienia Słowacji do UE, odpowiednio 31 grudnia 2006 roku i 31 grudnia 2008 roku. Rząd Słowacji nie chciał zgodzić się na ich zamknięcie przed końcem 2020 roku, gdyż w ostatnich latach pracy wydano około 200 mln USD na ich modernizację.

W połowie 2018 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, Austrii, Danii, Francji, Irlandii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii powstał Międzynarodowy Fundusz Wspierania Likwidacji Bohunic o wartości 650 mln EUR, którym zarządza EBOR i z których to środków sfinansowano prace demontażowe.

Tego typu reaktory zostały wycofane z eksploatacji i zdemontowane bezpośrednio na miejscu po raz pierwszy. Prace zostały ukończone zgodnie z harmonogramem i w ramach budżetu i zapewnią cenne doświadczenie i wiedzę fachową dla innych prac związanych z likwidacją na całym świecie.

Prace na obiekcie mające na celu rozebranie i przetworzenie pozostałego sprzętu i systemów zakończą się do 2025 roku. Konstrukcje budowlane i budynki elektrowni zostaną wówczas rozebrane, a teren zabezpieczony pod nową zabudowę do 2027 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze