Serwis informacyjny

Szwajcarski dozór jądrowy wydal zgodę na uruchomienie EJ Beznau

Data dodania: czwartek, 14 lipca 2022, autor: nuclear.pl

1 lipca 2022 roku szwajcarski dozór jądrowy ENSI (niem. Eidgenössische Nuklearsicherheitsinspektorat) udzielił zezwolenia na ponowne uruchomienie najstarszego czynnego na świecie - 1. bloku Elektrowni Jądrowej Beznau, potwierdzając przeprowadzenie zgodnie z wymaganiami wymiany zestawów paliwowych oraz innych prac konserwacyjnych wymaganych przez prawo.

Blok 1 Elektrowni Jądrowej Beznau został wyłączony 29 kwietnia 2022 roku, zgodnie z planem w celu przeprowadzenia corocznego przeglądu serwisowego i wymiany paliwa. Prace obejmowały wykonanie kontroli ultradźwiękowych zbiornika ciśnieniowego reaktora w obszarach, w których w 2015 roku wykryto wskazania o wysokiej amplitudzie. Nie stwierdzono żadnych oznak zmiany kształtu lub wielkości dla tych wskazań.

Wykonano również pomiary grubości ścian stalowej wykładziny obudowy bezpieczeństwa. Żaden z tych pomiarów nie wykazał żadnych anomalii wymagających oceny. FNSI potwierdziła na podstawie własnych kontroli na miejscu oraz przedłożonych przez Axpo dokumentów, że prace zostały przeprowadzone zgodnie z prawem i że spełnione zostały wymogi ochrony przed promieniowaniem.

Blok 1. Elektrowni Jądrowej Beznau o mocy brutto 380 MWe wyposażony w reaktor PWR firmy Westinghouse został po raz pierwszy zsynchronizowany z siecią 17 lipca 1969 roku a do komercyjnej eksploatacji wszedł 9 grudnia 1969 roku.

Pomimo przegłosowania przez Szwajcarów w 2017 roku zakazu budowy nowych elektrowni jądrowych i stopniowego wycofywania się z energetyki jądrowej, gdy istniejące elektrownie osiągną kres swojej eksploatacji ustalonej na 50 lat, w obliczu nadchodzących niedoborów energii elektrycznej, szwajcarskie bloki jądrowe zapewnią stabilną pracę sieci przez co najmniej kilka kolejnych lat.


Podziel się z innymi


Komentarze