Serwis informacyjny

Ukraińska oferta pomocy niemieckiej energetyce

Data dodania: środa, 6 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Minister Energii Ukrainy, Herman Haluszczenko, zaoferował na łamach tygodnika „Wirtschaftswoche” wsparcie niemieckiej transformacji energetycznej ukraińską energią jądrową.

Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia
Elektrownia jądrowa Równe, fot. Дьяков Владимир Леонидович, Wikipedia

- W dekarbonizacji, Ukraina kieruje się inną logiką niż Niemcy. Pomimo rozwoju energetyki odnawialnej, która ma osiągnąć 25 procent całkowitego miksu na Ukrainie do 2030 roku, energia jądrowa jest głównym składnikiem bezemisyjnej produkcji energii. Odpowiada za ponad 50 procent energii elektrycznej. Oznacza to, że Ukraina, która 16 marca zsynchronizowała swoją sieć energetyczną z systemem synchronicznym Europy kontynentalnej, może stać się producentem energii elektrycznej dla Niemiec. Stworzyłoby to swoistą poduszkę w czasach malejącej produkcji związanej z pogodą z elektrowni słonecznych i wiatrowych - powiedział Haluszczenko.

Tuż przed pełnoskalową inwazją Rosji, Ukraina i Mołdawia odseparowały się od systemu BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa), a 16 marca awaryjnie zsynchronizowały się z systemem europejskim. Synchronizacji dokonano poprzez połączenie Ukrainy (w tym tzw. Wyspy Bursztyńskiej) i Mołdawii z Rumunią, Węgrami i Słowacją. Z kolei 30 czerwca umożliwiono przepływy handlowe pomiędzy Ukrainą i Rumunią: początkowo 100 MW, które będzie stopniowo zwiększane po przeprowadzaniu odpowiednich testów stabilności połączenia.

Planowany jest także handel poprzez połączenia ze Słowacją i Węgrami, a po remoncie linii Widełki-Chmielnicka, także do Polski. Oznacza to, że nic nie stoi na przeszkodzie, by ukraińską energię elektryczną kupiły na wspólnym rynku energii elektrycznej także nie sąsiadujące z Ukrainą Niemcy, które dzięki temu mogłyby zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiego gazu.

Ukraina posiada piętnaście reaktorów jądrowych typu WWER-440 i WWER-1000 o łącznej mocy elektrycznej bloków 13,8 GW, co stanowi ok. 55% mocy w systemie energetycznym. Od 4 marca Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest okupowana przez Rosjan, lecz mimo tego nieprzerwanie produkuje energię elektryczną. Przed rosyjską inwazją ogłosiła plany budowy dziewięciu kolejnych bloków w technologii AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze