Serwis informacyjny

Rozpoczęto budowę 3. bloku w chińskiej Elektrowni Jądrowej Sanmen

Data dodania: piątek, 1 lipca 2022, autor: nuclear.pl

Jak poinformowała China National Nuclear Corporation 28 czerwca 2022 roku rozpoczęto wylewanie pierwszego betonu pod fundament wyspy jądrowej bloku nr 3 w Elektrowni Jądrowej Sanmen w chińskiej prowincji Zhejiang.

Oznacza to oficjalne rozpoczęcie budowy pierwszego z dwóch wodnych ciśnieniowych reaktorów CAP1000 o mocy 1250 MWe, planowanych jako faza II rozbudowy tej elektrowni.

20 kwietnia br. Rada Państwa zatwierdziła budowę łącznie sześciu nowych bloków w elektrowniach jądrowych Sanmen, Haiyang i Lufeng w Chinach. Dotyczy to bloków Sanmen 3 i 4, Haiyang 3 i 4 oraz Lufeng 5 i 6.
W elektrowniach Sanmen i Haiyang znajdują się już po dwa bloki AP1000, a dwa bloki CAP1000, chińskiej wersji AP1000, zostały zatwierdzone dla fazy II (bloki 3 i 4) rozbudowy każdej z elektrowni.

W maju CNNC podpisało kontrakty na budowę wysp jądrowych i instalacji dla planowanej rozbudowy elektrowni jądrowych Sanmen i Haiyang. China Nuclear Industry 22 Construction Company otrzymała zlecenie wykonania budowy wyspy jądrowej w EJ Sanmen Faza II, a China Nuclear Industry 24 Construction Company wykona wyspę jądrową Fazy II EJ Haiyang. W międzyczasie, China Nuclear Industry Fifth Construction Company otrzymała kontrakt na wykonanie prac instalacyjnych na wyspach jądrowych we wszystkich czterech blokach.

Faza I budowy EJ Sanmen rozpoczęła się w 2018 roku. Reaktor w 1. bloku Sanmen był pierwszym na świecie uruchomionym reaktorem typu AP1000, osiągając stan pierwszej krytyczności – ciągłą reakcję łańcuchową – 22 czerwca i podłączenie do sieci 2 lipca. Po raz pierwszy osiągnął pełną moc 14 sierpnia i wszedł do komercyjnej eksploatacji 21 września. Sanmen 2 osiągnął pierwszą krytyczność 17 sierpnia i został podłączony do sieci 24 sierpnia. Reaktor wszedł do komercyjnej eksploatacji 5 listopada.

Od tego czasu jednostki wygenerowały ponad 60 miliardów kilowatogodzin, zauważa CNNC. Oczekuje się, że po pełnym uruchomieniu dwóch bloków fazy II, elektrownia Sanmen ma mieć zainstalowaną moc 5 GWe (milionów kilowatów) i generować 40 miliardów kilowatogodzin rocznie, podała firma. Jest to równoznaczne z redukcją 30 milionów ton emisji dwutlenku węgla.

CNNC dodała, że dodatkowa moc jądrowa pomoże „zoptymalizować strukturę przemysłową i bilans energetyczny w prowincji Zhejiang i ma ogromne znaczenie dla jej przejścia na zieloną i niskoemisyjną energię, a także wysokiej jakości rozwoju gospodarczego i społecznego”.


Podziel się z innymi


Komentarze