Serwis informacyjny

Podpisano umowę na dostawę wymienników ciepła dla Angra-3

Data dodania: poniedziałek, 6 czerwca 2022, autor: nuclear.pl

Brazylijskie firmy Nuclebrás Equipamentos Pesados (Nuclep) i Eletronuclear podpisały umowę o wartości ponad 400 mln BRL (360 mln PLN) na produkcję i dostawę nowych wymienników ciepła dla wznowionego projektu budowy 3. bloku Elektrowni Jądrowej Angra.

Umowę podpisali Carlos Enrique Silva Seixas z Nuclep i Leonam Guimarães z Eletronuclear w obecności gubernatora Rio de Janeiro Claudio Castro i deputowanego federalnego Julio Lópeza.

- Rio jest stolicą brazylijskiego sektora jądrowego. Nuclep nie jest jedyną firmą w Brazylii, która może stać się częścią krajowego rozwoju energii jądrowej, ale jest jedyną, która może produkować to, czego nikt inny nie może wyprodukować. Nuclep jest strategicznym atutem dla kraju - powiedział poseł Julio Lopez.

Elektrownia Jądrowa Angra, czy też formalnie Elektrownia Jądrowa im. Admirała Álvaro Alberto, to jedyny zakład tego typu w Brazylii. Obecnie pracują w nim dwa bloki energetyczne z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi. W latach 70. XX wieku zaplanowano budowę 3. bloku wyposażonego w reaktor pre-KONVOI, jednakże rozpoczęte w 1984 roku prace przygotowawcze przerwano 2 lata później.

Decyzję o kontynuowaniu inwestycji podjęto dopiero w 2006 roku a w 2008 podpisano stosowną umowę z koncernem Areva, który był kontynuatorem zachodnioniemieckiego przemysłu jądrowego w zakresie realizacji nowych inwestycji. „Pierwszy beton” pojawił się na placu budowy w 2010 roku; przekazanie do eksploatacji planowano wówczas na rok 2015. Prace jednak opóźniły się, a w 2015 zostały całkowicie wstrzymane w związku ze skandalami korupcyjnymi; ich stan zaawansowania oceniany jest na 65%.

W czerwcu 2021 roku Electronuclear podpisał umowę na dokończenie budowy z konsorcjum Angra Eurobras NES, w którym uczestniczy m.in. belgijski Tractabel. W lipcu poinformowano, że rozpoczęcie działalności 3. bloku zaplanowano na listopad 2026 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze