Serwis informacyjny

Filipiny planują uruchomienie wybudowanej prawie 40 lat temu EJ Bataan

Data dodania: środa, 25 maja 2022, autor: nuclear.pl

Filipiński prezydent elekt Ferdinand Marcos Jr. omówił z ambasadorem Korei Południowej na Filipinach możliwość dokończenia budowy Elektrowni Jądrowej Bataan.

Marcos Jr., podobnie jak poprzedni prezydent Rodrigo Duterte opowiada się za rozwojem energetyki jądrowej na Filipinach jako sposobu na ograniczenie kosztów energii elektrycznej. Nie wyklucza też dokończenia projektu budowy Elektrowni Jądrowej Bataan.

- Przeanalizujemy zalecenia i wnioski i zobaczymy, czy uda nam się je zastosować – powiedział dziennikarzom prezydent elekt, komentując losy nieuruchomionej elektrowni.

Budowa pierwszej i jedynej elektrowni jądrowej w kraju, rozpoczęła się w 1976 roku, w odpowiedzi na kryzysu naftowy z 1973 roku. W 1984 roku zasadniczo zakończono prace przy budowie bloku wyposażonego w reaktor PWR firmy Westinghouse o wartości 2,3 miliarda dolarów.

Jednak ze względu na wzrost sceptycyzmu wobec energetyki jądrowej po wypadku w TMI-2 oraz obwawy związane z bezpieczeństwem obiektu wobec trzęsień ziemi nigdy nie nastąpiło jego uruchomienie.

Później władze filipińskie kilkukrotnie wracały do ​​pomysłu uruchomienia elektrowni, cały czas konserując ją i utrzymując w dobrym stanie. Według zagranicznych konsultantów uruchomienie bloku jest możliwe, jednakże wymaga wymiany przestarzałego sprzętu, co będzie kosztować co najmniej 1 miliard dolarów.


Podziel się z innymi


Komentarze