Serwis informacyjny

EDF zmienia harmonogram i koszty Hinkley Point C

Data dodania: poniedziałek, 23 maja 2022, autor: nuclear.pl

Grupa EDF poinformowała o zakończeniu analizy postępów projektu Hinkley Point C. Przy tej okazji podano zrewidowane dane dotyczące harmonogramu i kosztów realizacji. Według zaktualizowanej oceny instalacja ma rozpocząć wytwarzanie w czerwcu 2027 roku a koszt budowy ma sięgnąć 25-26 mln funtów (wg wartości funta na rok 2015).

Oznacza to, że termin ukończenia inwestycji odsunął się o kolejny rok w stosunku do poprzednich ocen i łącznie o 18 miesięcy od czasu rozpoczęcia realizacji w grudniu 2018 roku. Jako główną przyczynę opóźnień wskazano wpływ pandemii COVID-19. Inwestor wskazał także na „ryzyko dalszego opóźnienia obu bloków ocenianego na 15 miesięcy, przy założeniu braku nowej fali pandemii czy dodatkowych efektów wojny w Ukrainie”.

Jak komentuje serwis World Nuclear News, w kategorii kosztów, wzrost w porównaniu do poprzednich szacunków to ok. 3 mln funtów. Jak podkreśla inwestor, z uwagi na formułę realizacji projektu (kontrakt różnicowy) nie będzie miał on wpływu na ceny energii dostarczanej przez nowe bloki, bowiem w formule tej ryzyka związane z przekroczeniem kosztów budowy pozostają po stronie inwestora. Z jednej strony winduje to ceny energii, ponieważ inwestor musi przewidzieć rezerwę na pokrycie nieprzewidzianych opóźnień i przekroczeń budżetu, ale z drugiej już po uzgodnieniu zabezpiecza odbiorców przed wzrostami cen.

Model ten ogólnie postrzegany jest jako ryzykowny dla inwestora, co najprawdopodobniej przyczyniło się do ograniczonego zainteresowania realizacją nowych elektrowni jądrowych w Wielkiej Brytanii i zmiany podejścia władz brytyjskich. Kolejne elektrownie, w tym następna inwestycja EDF Sizwell C, mają być już realizowane w formule RAB (ang. Regulatory Asset Base), gdzie taryfy za energię będą ustalane z uwzględnieniem realnie ponoszonych kosztów – co lepiej zabezpiecza inwestora, ale z kolei tworzy ryzyko przerzucenia wysokich kosztów na odbiorców końcowych.

EDF informuje, że następnym istotnym kamieniem milowym w realizacji elektrowni Hinkley Point C będzie montaż kopuły obudowy bezpieczeństwa bloku 1. Operację tę (ściślej: moment uniesienia konstrukcji żurawiem) planuje się aktualnie na drugi kwartał 2023 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze