Serwis informacyjny

Mitsubishi Heavy Industries rozpoczęła produkcję kontenerów do transportu i przechowywania wypalonego paliwa

Data dodania: czwartek, 21 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Japońska firma Mitsubishi Heavy Industries poinformowała, że rozpoczęła produkcję kontenerów do transportu i przechowywania wypalonego paliwa jądrowego dla operatora Elektrowni Jądrowej Ikata - Shikoku Electric Power Company.

Shikoku planuje zbudować i rozpocząć eksploatację suchego magazynu w wypalonego paliwa jądrowego w Elektrowni Jądrowej Ikata w japońskiej prefekturze Ehime do lutego 2025 roku. Firma w listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła budowę obiektu, który będzie magazynował wypalone paliwo z zakładu do czasu jego transportu do zakładu przetwórczego w Rokkasho.

Budowany magazyn o długości około 60 metrów, szerokości 40 metrów i wysokości 20 metrów zostanie zaprojektowany do przechowywania około 1200 zestawów paliwowych w 45 pojemnikach wypalonego paliwa jądrowego. Każdy kontener o wysokości 5,2 metra i średnicy 2,6 metra będzie ważył po napełnieniu zestawami paliwowymi około 120 ton.

MHI poinformowało, że rozpoczęło produkcję w swojej fabryce w Kobe Shipyard pierwszego z 15 kontenerów, które zostaną dostarczone do elektrowni Ikata, gdzie czternaście z nich zostanie wykorzystanych do przechowywania wypalonego paliwa z pierwszego i drugiego bloku, a kolejny będzie służył do przechowywania paliwa z trzeciego bloku.

MHI zauważyło, że zapotrzebowanie na tymczasowe składowanie wypalonego paliwa jądrowego w japońskich elektrowniach jądrowych rośnie. Czasowe składowanie (do 60 lat) paliwa pozwala na jego schłodzenie w okresie przed ostateczną utylizacją.

Kontener MHI, który stanowi podstawę suchego przechowywania wypalonego paliwa, można wykorzystać zarówno do jego transportu, jak i do przechowywania. - Po przechowywaniu wypalonego paliwa na terenie elektrowni przez pewien okres czasu, można je usunąć z elektrowni bez potrzeby przeładunku na inne kontenery transportowe. Pojemnik ma niezbędną wysoką wytrzymałość i wszechstronność - oświadczyło MHI.

Shikoku zdecydowało się na likwidację pierwszego i drugiego bloku o mocy 538 MWe każdy odpowiednio w marcu 2016 i 2018 roku. Trzeci blok jest jednym z niewielu japońskich bloków ponownie uruchomionych po wypadku w elektrowni jądrowej Fukushima-Daiichi w marcu 2011 roku.


Podziel się z innymi


Komentarze