Serwis informacyjny
Rekordowy poziom poparcia dla energetyki jądrowej w Szwecji
Data dodania: wtorek, 12 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl
Jak poinformował Polski Atom poparcie dla energetyki jądrowej w Szwecji osiągnęło rekordowy poziom, a 56% badanych popiera budowę nowych bloków jądrowych. Ponad 8 na 10, czyli 84%, chce nadal korzystać z energetyki jądrowej lub w razie potrzeby, budować więcej reaktorów, podczas gdy tylko jedna osoba na 10 chce zamknięcia energetyki jądrowej „w drodze decyzji politycznych”.
Badanie z marca 2022 roku zostało przeprowadzone przez Novus dla Analysgruppen, grupy ekspertów i badaczy z sektora energetycznego, przemysłu i uczelni.
Analysgruppen twierdzi, że poziom poparcia dla energii jądrowej wzrósł do 56% w porównaniu z 52% z lutego 2022 roku i 46% z listopada 2021 roku. Według sondażu 28% chce nadal działania istniejących reaktorów, ale nie popiera budowy nowych bloków, a 10% chce, aby rząd wprowadził przepisy dotyczące wyłączania reaktorów jądrowych.
W porównaniu z wcześniejszymi badaniami, obecnie więcej respondentów ma jednoznaczne zdanie na temat energetyki jądrowej, przy czym tylko 6% waha się lub mówi, że nie wie, jak odpowiedzieć.
- Poparcie dla wykorzystania energii jądrowej jest wyższe niż kiedykolwiek - powiedział Mattias Lantz, badacz z uniwersytetu w Uppsali i przewodniczący Analysgruppen. - Ankiety nie oceniają, które poszczególne czynniki wpływają na opinie, ale jasne jest, że coraz więcej osób postrzega energię jądrową jako ważne narzędzie do przeciwdziałania kilku dzisiejszym wyzwaniom - dodaje.
W ankiecie zapytano również, czy energia jądrowa może być narzędziem do osiągnięcia celów klimatycznych. 67% badanych stwierdziło, że tak, co stanowi wzrost z 57% z maja 2021 roku. Osiemnaście procent respondentów nie postrzega energii jądrowej jako narzędzia, które może przyczynić się do osiągnięcia celów klimatycznych.
Szwecja posiada sześć komercyjnych bloków działających w trzech elektrowniach jądrowych: Forsmark, Oskarshamn i Ringhals. W 2020 roku wyprodukowały one prawie 30% energii elektrycznej w kraju.