Serwis informacyjny

Premier Boris Johnson odwiedził budowę Hinkley Point C

Data dodania: sobota, 9 kwietnia 2022, autor: nuclear.pl

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson oraz Kwasi Kwarteng, sekretarz ds. biznesu i energii, w ramach inauguracji rządowej strategii bezpieczeństwa energetycznego odwiedziili w czwartek budowę Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C.

W strategii kładzie się duży nacisk na rodzimą energetykę, aby uzyskać większą niezależność energetyczną wraz ze znacznym przyspieszeniem wytwarzania energii jądrowej i ambicją osuągnięcia do 24 GW mocy jądrowych do 2050 roku.

Boris Johnson zwiedził plac budowy, aby zobaczyć postępy w realizacji prac, udzielił wywiadów i spotkał się z pracownikami, w tym ze stażystami aplikujacymi na stanowiska operatorów reaktora i praktykantami. Kwasi Kwarteng rozmawiał z prasą w nowym budynku Centurum Szkoleniowego wyposażonego w symulatory.

Wybór Hinkley Point C jako miejsca na ogłoszenie strategii podkreśla wagę tego projektu i rolę energetyki jądrowej w strategii. Powielenie projektu Hinkley Point C w Sizewell C będzie najszybszym sposobem na uzyskanie większej ilości energii jądrowej w Wielkiej Brytanii, a to oznacza równiez zachowanie i ponowne wykorzystanie umiejętności, które rozwinęto w budownictwie jądrowym.

Oprócz budowy nowych źródeł energii jądrowej strategia zawiera zobowiązania do rozwoju i przyspieszenia wdrożenia innych źródeł czystej energii, co może spowodować, że do 2030 roku 95% energii elektrycznej w Wielkiej Brytanii będzie niskoemisyjna.

- Wyznaczamy odważne plany zwiększenia skali i przyspieszenia przystępnej, czystej i bezpiecznej energii wytwarzanej w Wielkiej Brytanii dla Wielkiej Brytanii – od nowej energii jądrowej po morską energię wiatrową – w nadchodzącej dekadzie - powiedział premier Boris Johnson.

- Wspaniale było gościć dziś rano naszego premiera na budowie. Był naprawdę pod wrażeniem postępów, jakie robimy, i ludzi, których spotkał. Dzisiejsze ogłoszenie strategii bezpieczeństwa energetycznego to wspaniała wiadomość dla energetyki jądrowej. Pomoże nam to zachować umiejętności i doświadczenie, które zdobyliśmy w tym projekcie. To fantastyczne, że byliśmy w centrum czegoś tak ważnego dla kraju. Wielkie podziękowania dla wielu ludzi, którzy tak ciężko pracowali, aby ta wizyta była tak udana - powiedział Stuart Crooks, dyrektor zarządzający HPC.


Podziel się z innymi


Komentarze