Serwis informacyjny

Fińskie miasto Vantaa chce się wycofać z projektu Hanhikivi-1

Data dodania: czwartek, 31 marca 2022, autor: nuclear.pl

Fińskie miasto Vantaa poinformowało w dniu 28 marca 2022 roku, iż poleciło swojej firmie zależnej Vantaan Energia Oy wycofanie się z projektu budowy Elektrowni Jądrowej Hanhikivi, twierdząc, że sytuacja na Ukrainie może uniemożliwić uzyskanie przez firmę Fennovoima zezwolenia na budowę.

Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima
Wizulalizacja EJ Hanhikivi-1, fot. Fennovoima

Właścicielem projekt Elektrowni Jądrowejj Hanhikivi-1 jest firma Fennovoima, w której 66% udzialów należy do fińskiej spółki Voimaosakeyhtiö SF, a pozostałe 34% należy do RAOS Voima Oy, spółki zależnej koncernu Rosatom.

Udziałowcami w spółce Voimaosakeyhtiö SF są duże fińskie korporacje i kilka lokalnych firm energetycznych, w tym Vantaan Energia.

Do tej pory Vantaan Energia zainwestowała w projekt 39,6 mln euro, a łączna kwota zobowiązań spółki to 90 mln euro, więc jej jednostronne wycofanie się z projektu jest możliwe tylko poprzez sprzedaż akcji Voimaosakeyhtiö.

Obecnie nie ma realistycznej możliwości sprzedaży akcji spółki, dlatego urzędnicy miasta Vantaa rozważają również wyjście z projektu na skutek jednomyślnej decyzji akcjonariuszy Fennovoimy o zakończeniu projektu lub w wyniku nałożenia na spółkę krajowych lub międzynarodowych przepisów lub sankcji.


Podziel się z innymi


Komentarze