Serwis informacyjny

PEJ złożyła do GDOŚ raport środowiskowy dotyczący elektrowni jądrowej

Data dodania: środa, 30 marca 2022, autor: nuclear.pl

Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowała o złożeniu 29 marca raportu o oddziaływaniu na środowisko dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1
Warianty lokalizacyjne pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, fot. PGE EJ1

Przekazanie dokumentacji Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska umożliwi wznowienie postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla inwestycji. Wraz z raportem spółka przekazała także dokumentację niezbędną do przeprowadzenia oceny oddziaływań transgranicznych.

Złożony raport opisuje szczegółowo przewidywane oddziaływanie na środowisko budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy zainstalowanej do 3750 MW.

Stanowiąca podstawę do jego opracowania analiza dotyczyła dwóch wariantów lokalizacji: Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec. Jak wiadomo, w końcu grudnia ubiegłego roku inwestor wskazał tę pierwszą jako opcję preferowaną.

Złożenie raportu do GDOŚ jest ważnym i niezbędnym etapem procesu przygotowania do realizacji pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Warto odnotować, że wpisuje się ono w obserwowany ostatnio trend realizacji kolejnych kroków w procesie przygotowań zgodnie z zadeklarowanymi wcześniej terminami.


Podziel się z innymi


Komentarze