Serwis informacyjny

Szwedzki Kärnfull będzie rozwijać technologię reaktorów SMR

Data dodania: wtorek, 15 marca 2022, autor: nuclear.pl

Szwedzka firma Kärnfull Next, będąca spółką zależną Kärnfull Future AB, poinformowała o podpisaniu z amerykańską firmą GE Hitachi Nuclear Energy porozumienia w zakresie współpracy przy wdrożeniu małego reaktora BWRX-300 w Szwecji.

Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear
Model elektrowni z reaktorem BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear

- Zużycie energii w Szwecji stale rośnie i istnieje zapotrzebowanie na stale rosnące ilości czystych, wolnych od paliw kopalnych i niezawodnych dostaw. Sprostanie temu wyzwaniu i zaspokojenie przyszłego popytu będzie wymagało innowacyjnych rozwiązań - czytamy w oświadczeniu firmy.

Jak poinformowała firma Kärnfull, wybrano technologię GE Hitachi ze względu na jej największe zaawansowanie i możliwość najszybszego jej wdrożenia w szwedzkich warunkach. Jednocześnie jak wskazano mniejsza moc jednostek zapewnia większą elastyczność produkcji energii elektrycznej przy jednoczesnej możliwości zapewnienia ciepła sieciowego i produkcji wodoru.

Firma poinformowała również o rozpoczęciu rozmów z zainteresowanymi stronami, w tym również w zakresie budowy łańcucha dostaw a także o konieczności przeglądu szwedzkich przepisów jądrowych w aspekcie możliwości budowy bloków SMR. Równolegle będą prowadzone przygotowania do przeprowadzenia badań lokalizacyjnych i wyboru lokalizacji elektrowni na terenie Szwecji.

Kärnfull poinformował że zabezpieczył początkowe finansowanie projektu przez Corespring Invest, a także że posiada duże doświadczenie w finansowaniu projektów długoterminowych, które opierają się na polityce niskiego ryzyka. Ma to przyciągnąć szeroką bazę inwestorów, którzy niekoniecznie mają wcześniejszą historię inwestowania w technologię jądrową.

Grupa Kärnfull uruchomiła w sierpniu 2019 roku dystrybutora energii Kärnfull Energi, pierwszego dostawcę w Szwecji i Danii, który oferuje dostawy 100% energii elektrycznej pochodzącej wyłącznie ze szwedzkich elektrowni jądrowych.


Podziel się z innymi


Komentarze