Serwis informacyjny

Belgijska firma Equans opracowała specjalny pojazd do transportu odpadów jądrowych

Data dodania: środa, 9 marca 2022, autor: nuclear.pl

Belgijska firma Equans Specialized Nuclear Services na zlecenie Narodowej Agencji ds. Gospodarki Odpadami Radioaktywnymi Ondraf opracowała specjalny pojazd ze zintegrowanym kontenerem do transportu średnio- i wysokoaktywnych odpadów jądrowych.

Według Mathieu Lezhoura, kierownika Equans Specialized Nuclear Services, samochody obecnie transportujące odpady radioaktywne w Belgii i innych krajach nie są zbyt wygodne w użytkowaniu. 400-litrowe beczki z odpadami są najpierw umieszczane w pojemnikach i aby je załadować, w każdym przedsiębiorstwie, które dostarcza odpady radioaktywne potrzebne są specjalne zautomatyzowane urządzenia. Zaletą Caroline-R80 jest to, że pojemniki ochronne i zautomatyzowane systemy załadunku i rozładunku odpadów radioaktywnych są zintegrowane z jego konstrukcją.

Ciężarówka składa się z ciągnika, przyczepy i nadbudówki. - Wysokość - 4 m, szerokość - 2,6 m, długość - 18,75 m. Z dwoma kontenerami w środku pozostajemy w granicach maksymalnej dopuszczalnej masy 44 ton ustalonej dla samochodów ciężarowych - mówi Mathieu Lejoor. - Maszyna przeszła wszystkie testy i jest gotowa do pracy - dodaje.

Do tej pory firma wyprodukowała tylko jedną ciężarówkę, ale wystarczy to, aby w pełni zaspokoić potrzeby Belgii. Caroline-R80 będzie realizować rocznie około 20 transportów z terenów przedsiębiorstw do przemysłowego oddziału Ondraf / Niras w Dessel, gdzie odpady radioaktywne są przetwarzane i przechowywane. - Nie wykluczamy budowy nowych pojazdów - jeśli pojawią się zamówienia - dodaje Mathieu Lejour.


Podziel się z innymi


Komentarze