Serwis informacyjny

Nigeria zaprasza do składania ofert na budowę elektrowni jądrowej

Data dodania: czwartek, 3 marca 2022, autor: nuclear.pl

Rząd Nigerii zaprosił zainteresowane strony do składania ofert na budowę elektrowni jądrowej. Nowa instalacja ma mieć łączną moc 4000 MW, co uczyni z niej największe źródło energii elektrycznej w kraju.

– Przygotowano mechanizmy zapewniające, że każdy kraj może zbudować elektrownię jądrową. (…) Dążymy do budowy czterech bloków i jesteśmy na etapie postępowania przetargowego – wyjaśnia dr Yau Idris, dyrektor generalny Nigeryjskiej Agencji Regulacyjnej Atomistyki (NNRA).

Nigeria prace przygotowawcze do budowy energetyki jądrowej prowadzi od kilku lat. W 2015 roku władze kraju rozpoczęły rozmowy z rosyjskim państwowym koncernem Rosatom, w tym samym roku wstępnie wybrano dwie lokalizacje, w Geregu, Kogi i Itu, Akwa Ibom. Rozmowy z Rosją nie doprowadziły jednak do tej pory do zawarcia wiążących umów; obecnie przekazane informacje wskazują na to, że władze Nigerii są otwarte na rozmowy z różnymi partnerami.

Obecnie w Nigerii wytwarza się rocznie pomiędzy 30 a 35 TWh energii elektrycznej, czyli zaledwie około 150-170 kWh na osobę. Dla porównania w Polsce jest to niecałe 4500 kWh na osobę, a średnia światowa to ok. 3100 kWh na osobę. Energia elektryczna wytwarzana jest w elektrowniach gazowych (ok. 80%) i wodnych.


Podziel się z innymi


Komentarze