Serwis informacyjny

GE Steam Power nawiązuje współpracę z Bechtel i Westinghouse w ramach Programu PEJ

Data dodania: czwartek, 24 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Bechtel i Westinghouse, dwie wiodące amerykańskie firmy w globalnym przemyśle jądrowym, ogłosiły wczoraj, że podpisały porozumienie o współpracy z GE Steam Power w celu zbadania możliwości wspólnego realizowania cywilnych projektów energetyki jądrowej w Polsce. Turbiny parowe GE Steam Power są zainstalowane w połowie elektrowni jądrowych na świecie.

Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear
Elektrownia jądrowa AP1000, fot. Westinghouse Nuclear

- Polska podejmuje wizjonerskie kroki w celu przejścia na gospodarkę czystej energii, zachowując jednocześnie niezależność energetyczną i bezpieczeństwo - powiedział Ahmet Tokpinar, kierownik operacyjny linii biznesowej Energetyka jądrowa w Bechtel. - Współpraca z GE Steam Power, wraz z przyszłymi dostawcami z polskiego łańcucha dostaw, stworzy zespół z lokalnymi talentami i sprawdzonym, praktycznym doświadczeniem w realizacji projektów jądrowych - dodał.

Bechtel i Westinghouse przygotowują w Programie Polskiej Energetyki Jądrowej projekt inżynieryjny front-end (FEED) dla elektrowni jądrowej zlokalizowanej na wybrzeżu Morza Bałtyckiego w gminie Choczewo. FEED jest częściowo finansowany z dotacji z amerykańskiej Agencji Handlu i Rozwoju.

- Westinghouse ma dużą szansę, aby pomóc Polsce osiągnąć jej cele energetyczne dzięki naszej sprawdzonej technologii AP1000®, naszym krajowym inwestycjom w lokalną produkcję oraz naszemu globalnemu centrum usług wspólnych w Krakowie. Z niecierpliwością czekamy na współpracę z GE Steam Power, aby zbadać wspólne dążenie do tego ważnego projektu - powiedział Elias Gedeon, SVP Commercial Operations w Westinghouse Energy Systems.

- Jako jedno z najbardziej niezawodnych źródeł bezemisyjnego wytwarzania energii zapewniające całodobowe dostawy energii, energia jądrowa jest kluczowym filarem dzisiejszej transformacji energetycznej - powiedział Frédéric Wiscart, lider ds. nowych projektów jądrowych w GE Steam Power. - GE jest wieloletnim partnerem polskiej energetyki i z niecierpliwością czekamy na zaoferowanie Bechtel i Westinghouse naszej wieloletniej wiedzy technologicznej w zakresie projektowania i instalacji wysp turbinowych - dodał.

Bechtel zaprojektował, zbudował lub świadczył usługi dla 80 reaktorów jądrowych w Stanach Zjednoczonych i 150 na całym świecie, we wszystkich głównych projektach energetyki jądrowej. Westinghouse i Bechtel kończą obecnie rozbudowę dwublokowej Elektrowni Jądrowej Vogtle w Stanach Zjednoczonych przy użyciu technologii AP1000.


Podziel się z innymi


Komentarze