Serwis informacyjny

Przeładunek paliwa w 1. bloku EJ Dukovany

Data dodania: wtorek, 22 lutego 2022, autor: nuclear.pl

W ubiegły piątek do przeładunku paliwa odstawiono pierwszy blok czeskiej Elektrowni Jądrowej Dukovany. W ciągu postoju wymienionych zostanie 90 spośród 349 zestawów paliwowych. Jest to trzydziesty szósty przeładunek tego reaktora.

Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy
Elektrownia jądrowa Dukovany, Czechy

Jak informuje operator elektrowni, na czas przeładunku obsada bloku będzie mniej więcej podwojona, w wyniku czego łączna liczba pracowników w elektrowni w dzień będzie wynosiła około trzech tysięcy. W czasie przeładunku paliwa będą prowadzone także prace remontowo-konserwacyjne, w tym przegląd jednej z sześciu pętli obiegu pierwotnego wraz z głębokim remontem pompy obiegowej. Remontowane będą także zawory szybkozamykające i zawory bezpieczeństwa. Powrót bloku do pracy zaplanowano na pierwszą połowę kwietnia.

Wszystkie cztery bloki EJ Dukovany wyposażone są w reaktory wodne ciśnieniowe WWER-440 W-213 analogiczne do tych, które miały zostać zastosowane w Żarnowcu. Każdy z nich współpracuje z dwoma turbozespołami. W czasie prowadzonej od 1985 roku eksploatacji, w wyniku kolejnych modernizacji, moc każdego bloku elektrowni została podniesiona z 440 do 500 MW brutto.


Podziel się z innymi


Komentarze