Serwis informacyjny

Hualong One z zatwierdzeniem GDA

Data dodania: poniedziałek, 7 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Brytyjski urząd dozoru jądrowego (Office for Nuclear Regulation, ONR) poinformował o pomyślnym zakończeniu procesu homologacji dla reaktora UK Hualong (UK HPR1000).

Proces ten, formalnie nazywany Generic Design Assessment, to szczegółowa analiza konstrukcji instalacji jądrowej pod kątem szeroko rozumianego bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko. Pomyślny wynik GDA umożliwia złożenie wniosków o realizację danego typu instalacji w konkretnej lokalizacji.

– Projekt UK HPR1000 został oceniony w kontekście wyśrubowanych wymagań bezpieczeństwa oczekiwanych w Wielkiej Brytanii a wydanie Świadectwa Akceptacji Konstrukcji – po rygorystycznych i szczegółowych analizach przeprowadzonych przez szeroki zespół moich wyspecjalizowanych inspektorów – oznacza, że uważamy, iż UK HPR1000 nadaje się do realizacji w Wielkiej Brytanii – stwierdził Mark Foy główny inspektor jądrowy ONR.

Do tej pory proces podobne decyzje wydano dla reaktorów EPR w 2012 roku, AP1000 (2017) i ABWR (2017). Spośród tych trzech konstrukcji tylko tę pierwszą faktycznie wybrano dla realizowanej inwestycji – dwa reaktory EPR realizowane są w EJ Hinkley Point C, a kolejne dwa mają zostać wybudowane w Sizewell C. Inwestorzy, którzy przewidywali realizację reaktorów AP1000 i ABWR zrezygnowali z inwestycji w energetykę jądrową w Wielkiej Brytanii.

Reaktor HPR1000 znany także jako Hualong One, to rozwinięcie wcześniejszych chińskich konstrukcji reaktorów wodnych ciśnieniowych CPR1000, które z kolei wywodzą się z francuskiego M310. Reaktory HPR1000 stanowią w chwili obecnej główny typ stosowany w nowych chińskich elektrowniach jądrowych realizowanych przez lokalny przemysł, mają stać się także podstawą eksportu technologii jądrowych z ChRL. Pierwsze dwa takie bloki pracują już w EJ Fuqing (uruchomione w listopadzie 2020 i 1 stycznia b.r.).

W Wielkiej Brytanii realizację dwóch bloków z reaktorami UK HPR1000 planuje spółka celowa Bradwell Power Generation Co. Ltd., będąca wspólnym przedsięwzięciem chińskiego koncernu CGN i francuskiego EDF. Jednostkami wzorcowymi dla brytyjskich Hualongów mają być budowane obecnie bloki 3 i 4 chińskiej EJ Fangchenggang o mocy 1180 MW brutto każdy.

Na ilustracji przedstawiono uproszczony przekrój bloku z reaktorem UK HPR1000 (rys. CGN)


Podziel się z innymi


Komentarze