Serwis informacyjny

PAKS II: wniosek o pozwolenie na budowę sześciu budynków wyspy jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 7 lutego 2022, autor: nuclear.pl

Paks II. Atomerőmű Zrt., spółka powołana dla realizacji nowych bloków jądrowych na Węgrzech, poinformowała o złożeniu do węgierskiego urzędu dozoru jądrowego OAH (Országos Atomenergia Hivatalnak) wniosek o pozwolenie na budowę sześciu budynków wyspy jądrowej 5. bloku.

Pozwolenie to, obejmujące m.in. budynek główny i budynek bezpieczeństwa, jest jednym z szeregu pozwoleń wymaganych dla realizacji nowych bloków na Węgrzech. Urząd, wraz z Krajową Dyrekcją Zarządzania Kryzysowego węgierskiego MSW ma 60 dni na rozpatrzenie wniosku, z możliwością przedłużenia terminu o 30 dni.

Złożenie wniosków o pozwolenie jest kolejnym ważnym etapem w życiu projektu, po złożonym 30 grudnia 2021 roku wniosku o wydanie pozwolenia na budowę obudowy bezpieczeństwa reaktora bloku nr 5. W grudniu ub. r. rząd węgierski potwierdził również, że zasadnicza część budowy powinna rozpocząć się w roku 2022, planowane terminy ukończenia nowych bloków to 2027 i 2028.

Elektrownia Jądrowa Paks II zrealizowana jest przez rosyjski Rosatom i będzie składała się z dwóch bloków z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi WWER-1200 model W-527 o mocy 1200 MW brutto każdy. Wersja W-527 to dostosowana do cieplejszych warunków odmiana jednostek zrealizowanych w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II.


Podziel się z innymi


Komentarze