Serwis informacyjny

Brytyjska Izba Gmin przyjęła nową ustawę o finansowaniu energii jądrowej

Data dodania: poniedziałek, 17 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

W zeszłym tygodniu, 12 stycznia, brytyjska Izba Gmin przyjęła nową ustawę o finansowaniu energii jądrowej. Ustawa ma na celu ułatwienie finansowania inwestycji w nowe moce wytwórcze, których budowę brytyjski rząd uważa za niezbędne.

Dotychczasowy model kontraktów różnicowych nie okazał się wystarczający dla przyciągnięcia wielu inwestorów. Jak wyjaśniał w Izbie Gmin minister biznesu, energii i strategii przemysłowej Kwasi Kwarteng, „wszyscy wiemy, że istniejący model finansowania doprowadził do wycofania się zbyt wielu zagranicznych deweloperów z inwestycji jądrowych, co cofnęło nasz przemysł jądrowy o kilka lat. Choć istniejący model kontraktów różnicowych był właściwy dla Hinkley Point C, brak innych modeli finansowania znacznie przyczynił się do zarzucenia niedawnych potencjalnych inwestycji dużej skali. Chodzi tu o projekt Hitachi w Wylfa oraz inwestycję Toshiby w Moorside. Pilnie potrzebujemy nowego podejścia, aby przyciągnąć kapitał do tego sektora”.

Nowa ustawa ma umożliwić finansowanie inwestycji w energetykę jądrową wg tzw. modelu RAB (ang. Regulated Asset Base). Jest to model stosowany w Wielkiej Brytanii do finansowania infrastruktury w warunkach naturalnego monopolu, np. sieci wodno-kanalizacyjnych, gazowych czy elektroenergetycznych, w ramach którego inwestor uzyskuje od państwowego regulatora licencję na pobieranie od użytkowników infrastruktury opłat według taryfy zatwierdzanej przez niezależnego regulatora.

W przypadku elektrowni jądrowych opłaty te będą pobierane od dystrybutorów energii. Celem jest zmniejszenie ryzyka inwestorów, które w modelu kontraktów różnicowych postrzegane jest jako bardzo duże. Model RAB został niedawno wykorzystany m.in. do budowy Terminala 5 w porcie lotniczym Londyn-Heathrow.

Dalsze informacje o modelu można znaleźć w materiale podlinkowanym w komentarzu.

Ustawa przyjęta w środę przez Izbę Gmin obecnie oczekuje na drugie czytanie w Izbie Lordów.

Tymczasem w piątek minister Kwarteng odwiedził plac budowy Elektrowni Jądrowej Hinkley Point C, gdzie spotkał się także z dziennikarzami. Przy tej okazji powiedział m.in., że „rząd Wielkiej Brytanii ma świadomość, że wielkoskalowa energetyka jądrowa to jedyna dostępna technologia zapewniająca ciągłe niskoemisyjne wytwarzanie energii elektrycznej w dużej skali. W celu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego Wielkiej Brytanii i zmniejszenia naszej wrażliwości na niestabilne globalne ceny gazu, jesteśmy zdecydowani na budowę nowych mocy jądrowych, co wyraża budowa Hinkley Point C”.

Hinkley Point C to trzecia w Europie i czwarta na świecie inwestycja wykorzystująca francuską technologię reaktora wodnego ciśnieniowego Framatome (d. Areva) EPR. Budowa dwublokowej instalacji rozpoczęła się w grudniu 2018 roku; przekazanie pierwszego bloku do komercyjnej eksploatacji spodziewane jest w roku 2026.

Obecnie przewiduje się, że kolejną inwestycją w brytyjski atom będzie bliźniacza instalacja Sizewell C, jednak w jej przypadku francuski EDF (większościowy udziałowiec Hinkley Point C) będzie inwestorem mniejszościowym, a większość udziałów mają objąć podmioty brytyjskie – umożliwić to ma właśnie nowe prawo.


Podziel się z innymi


Komentarze