Serwis informacyjny

Wniosek o budowę obudowy bezpieczeństwa Paks II

Data dodania: środa, 5 stycznia 2022, autor: nuclear.pl

30 grudnia 2021 roku Paks II. Atomerőmű Zrt., czyli spółka powołana dla realizacji nowych bloków jądrowych na Węgrzech, złożyła do węgierskiego urzędu dozoru jądrowego OAH (ang. HAEA) wniosek o pozwolenie na budowę obudowy bezpieczeństwa reaktora bloku nr 5.

Jest to jedno z szeregu pozwoleń wymaganych dla realizacji nowych bloków na Węgrzech. Urząd, wraz z Krajową Dyrekcją Zarządzania Kryzysowego węgierskiego MSW ma 150 dni na wydanie oficjalnej decyzji.

Będąca przedmiotem wniosku obudowa to cylindryczna żelbetowa konstrukcja budowlana o wysokości 72 i średnicy 52 metrów. Pomieści ona komplet urządzeń obiegu pierwotnego bloku, w tym w szczególności reaktor z czterema wytwornicami pary, pomy obiegowe, stabilizator ciśnienia oraz systemy bezpieczeństwa. Sama obudowa zapewnia ochronę urządzeń przed czynnikami zewnętrznymi (od zjawisk atmosferycznych po uderzenie samolotu) a także ochronę otoczenia przed możliwą emisją substancji szkodliwych w mało prawdopodobnych sytuacjach awaryjnych.

Jednocześnie od 1 stycznia węgierski dozór OAH funkcjonuje na podstawie zmienionych przepisów zapewniających mu większą niezależność, w tym w kwestiach obsady kadrowej. Zmiany mają na celu m.in. usprawnienie pracy tego urzędu, która ostatnio pozostawiała nieco do życzenia: główny wniosek o zezwolenie na budowę EJ Paks II złożony przez inwestora w lipcu 2020 roku nie został bowiem rozpatrzony w ustawowym terminie dwunastu miesięcy z możliwością trzymiesięcznego przedłużenia procedury. Oficjalnej decyzji wciąż nie ma.

Mimo utrudnień, przygotowania do zasadniczej części budowy postępują. W listopadzie ub. r. inwestor otrzymał pozwolenie na rozpoczęcie procesu wytwórczego zbiorników ciśnieniowych dla obu nowych reaktorów. Paks II. Atomerőmű Zrt. dysponuje już także warunkami przyłączenia nowych bloków do systemu elektroenergetycznego. Na placu budowy powstaje już kilkanaście budynków pomocniczych nowych bloków, a także węzeł betoniarski oraz warsztat prefabrykacji stali zbrojeniowej.

Elektrownia Jądrowa Paks II zrealizowana zostanie przez rosyjski Rosatom i będzie wyposażona w dwa bloki (Paks-5 i -6) z reaktorami wodnymi ciśnieniowymi WWER-1200 model W-527 o mocy 1200 MW brutto każdy. Wersja W-527 to dostosowana do cieplejszych warunków odmiana jednostek zrealizowanych w Leningradzkiej Elektrowni Jądrowej II. W grudniu ub. r. rząd węgierski potwierdził, że zasadnicza część budowy powinna rozpocząć się w roku 2022, planowane terminy ukończenia nowych bloków to 2027 i 2028.


Podziel się z innymi


Komentarze