Serwis informacyjny

NuScale Power i Kazachstan NuScale Power Plants zbadają możliwości wdrożenia SMR w Kazachstanie

Data dodania: sobota, 18 grudnia 2021, autor: nuclear.pl

NuScale Power poinformowało o podpisaniu w dniu 16.12.2021 roku z Kazachstan NuScale Power Plants porozumienia w celu zbadania możliwości wdrożenia elektrowni VOYGR™ NuScale w Kazachstanie.

Umowa zakłada współdziałanie pomiędzy NuScale i KNPP, w celu zbadania wartości, jakie technologia SMR firmy NuScale może wnieść do kraju. Zgodnie z nią, NuScale będzie wspierać przeprowadzaną przez KNPP ocenę technologii SMR NuScale, w tym inżynierię, budowę, rozruch, eksploatację i konserwację oraz badania i prace projektowe dotyczące projektu.

KNPP specjalizuje się w rozwoju projektu budowy nowych elektrowni jądrowych w Kazachstanie i aktywnie bada perspektywy jej dalszego rozwoju. Porozumienie opiera się na istniejących relacjach między NuScale i KNPP, ponieważ NuScale wcześniej złożyło w 2019 roku do KNPP ofertę techniczno-cenową.

- NuScale jest podekscytowany współpracą z KNPP w zakresie potencjalnego wdrożenia elektrowni NuScale — powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale Power. - NuScale nadal nabiera imponującego rozmachu w międzynarodowym zainteresowaniu na całym świecie. Z niecierpliwością czekamy na dalszą współpracę z KNPP i zademonstrowanie ogromnych korzyści naszej technologii mieszkańcom Kazachstanu, którzy poszukują bezpiecznych, bezemisyjnych i niezawodnych metod dekarbonizacji - dodał Hopkins.

- Kazachstan postawił sobie za cel osiągnięcie neutralności węglowej do 2060 roku. Aby rozwiązać to trudne zadanie, należy rozważyć źródła bezemisyjne, takie jak energia jądrowa oraz energia odnawialna – powiedział Timur Zhantikin, dyrektor generalny KNPP. - Najbardziej obiecujące dla Kazachstanu są małe reaktory modułowe, a współpracę KNPP z NuScale Power traktujemy jako realną szansę na rozwój tego kierunku i osiągnięcie wyznaczonego celu, jakim jest przejście kraju na zieloną gospodarkę - dodał Zhantikin.


Podziel się z innymi


Komentarze