Serwis informacyjny

Postępy prac na budowie fińskiej Elektrowni Jądrowej Hanhikivi

Data dodania: poniedziałek, 29 listopada 2021, autor: nuclear.pl

Fińska firma Fennovoima, będąca właścicielem projektu budowy elektrowni Elektrowni Jądrowej Hanhikivi w północnej Finlandii przedstawiła informacje na temat prowadzonych prac przygotowawczych na placu budowy.

Na początku tego roku po kilkuletniej przerwie związanej z rewizją granic przyszłej elektrowni zostały wznowione prace ziemne.

Wykop pod fundamenty wielu budynków elektrowni, ma obecnie 400 metrów długości i 300 metrów szerokości i został wykopany prawie w całości na głębokość dwóch metrów poniżej poziomu morza.

Obecnie pozostało do usunięcia około 550 000 metrów sześciennych, aby uzyskać ostateczną głębokość wykopu, co planowane jest na przełom roku. Za roboty ziemne odpowiada czeska firma Metrostav, która jest podwykonawcą rosyjskiej firmy Titan-2.

W kwietniu br. Fennovoima poinformowała, że komercyjna eksploatacja bloku EJ Hanhikvi, wyposażonego w rosyjski reaktor WWER-1200, prawdopodobnie rozpocznie się w 2029 roku - rok później niż to wcześniej planowano, a całkowite koszty inwestycji wzrosną z 6,5-7 mld euro do 7-7,5 mld euro.

Fennovoima oczekuje że uzyska pozwolenie na budowę do lata 2022 roku, a budowa elektrowni rozpocznie się w 2022 lub 2023 roku. W zaktualizowanym wniosku o pozwolenie na budowę, złożonym w kwietniu, Fennovoima opisała zmiany i postępy, które zaszły w projekcie od czasu złożenia pierwotnego wniosku w 2015 roku.

Zmiany były związane z rozwiązaniami projektowymi, łańcuchem dostaw, kwestiami środowiskowymi oraz ustaleniami dotyczącymi bezpieczeństwa. Niezmienione pozostały natomiast podstawowe zasady funkcjonowania elektrowni.


Podziel się z innymi


Komentarze