Serwis informacyjny

Prezydent Francji ogłosił plan powrotu do rozwoju energetyki jądrowej

Data dodania: czwartek, 14 października 2021, autor: nuclear.pl

Rozwój energetyki jądrowej jest podstawą ogłoszonego we wtorek planu reindustrializacji francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona pn. "Francja 2030". Plan zakłada budowę demonstracyjnego małego reaktora jądrowego oraz dwóch mega fabryk produkujących masowo wodór przy użyciu energii jądrowej w tej dekadzie.

W swoim przemówienie w Pałacu Elizejskim Macron powiedział, że innowacje i industrializacja są ze sobą nierozerwalnie związane, a błędem Francji było myślenie, że może być innowacyjna, jednocześnie pozwalając na upadek cięższych gałęzi przemysłu. W związku z tym jako pierwszy cel w jego planie znalazł się powrót do energetyki jądrowej z budżetem 1 miliarda euro przeznaczonym na projekt reaktorów SMR. Macron zapowiedział, że ten program "rozpocznie się bardzo szybko", dodając, że "w rzeczywistości musimy uruchomić kilka projektów z różnych dziedzin technologicznych".

Dalszy rozwój energetyki jądrowej "jest absolutnie kluczowy, ponieważ wiemy, że nadal będziemy potrzebować tej technologii" - powiedział. Jeśli chodzi o duże reaktory, Macron przekazał, że będzie w stanie podjąć decyzję o potencjalnej budowie do sześciu dużych reaktorów "w nadchodzących tygodniach".
Drugim celem przedstawionym przez prezydenta Francji jest rozwój technologii wodorowych. Macron zauważył, że Europa nigdy nie będzie miała wystarczającej mocy energii odnawialnej, aby wyprodukować wystarczającą ilość czystego wodoru, a francuskie elektrownie jądrowe są głównym atutem dla jej produkcji. Przedstawił pięcioletni plan inwestycyjny mający na celu zachęcenie do rozwoju technologii przemysłowych i innowacji, zapowiadając jednocześnie konieczność budowy dwóch maga fabryk wodoru wyposażonych w elektrolizery.

Również w tym przypadku energetyka jądrowa ma odegrać wiodącą rolę. Reaktory jądrowe mogą pracować nad produkcją "zielonego" wodoru poprzez rozszczepienie wody na wodór i tlen z wykorzystaniem technologii elektrolizy, procesów termochemicznych lub hybrydowo.


Podziel się z innymi


Komentarze