Serwis informacyjny

Wybrano wykonawcę prac trzeciego bloku brazylijskiej EJ Angra

Data dodania: środa, 28 lipca 2021, autor: nuclear.pl

Brazylijski Eletronuclear ogłosił zwycięzców przetargu na wykonanie części prac budowlanych, elektrycznych i mechanicznych, które mają na celu przyśpieszenie robót przed wybraniem finalnej firmy EPC, która dokończy projekt budowy trzeciego bloku Elektrowni Jądrowej Angra położonej ok 130 km na zachód od Rio de Janeiro.

Plac budowy trzeciego bloku EJ Angra, fot. Eletronuclear
Plac budowy trzeciego bloku EJ Angra, fot. Eletronuclear

Zwycięskie konsorcjum, Ferreira Guedes, Matricial i ADtranz złożyło ofertę w wysokości 292 mln R$ (real brazylijski) co stanowi równowartość ok 220 mln złotych i jest około 16% poniżej budżetu oczekiwanego przez Elektronuclear. Łącznie w przetargu startowało pięć konsorcjów i dwie firmy, które mają teraz pięć dni na łożenie odwołania od wyników postępowania.

Po zakończeniu fazy przetargowej, dojdzie do podpisania umowy ze zwycięskim konsorcjum a prace na budowie trzeciego bloku mają się jeszcze rozpocząć w tym roku.

W ramach umowy ma zostać ukończona betonowa nadbudówka budynku reaktora a także zostanie wykonana ważna część montażu elektrycznego i mechanicznego, która obejmuje zamknięcie stalowej obudowy bezpieczeństwa oraz montaż basenu z wypalonego paliwa i suwnicy polarnej. Obecny wskaźnik ukończenia budowy trzeciego bloku wynosi 65%.

Rozpoczęta w 1984 roku budowa bloku o mocy 1340 MWe z reaktorem PWR model PRE KONVOI została wstrzymana dwukrotnie, ostatnio w 2015 roku przy zaawansowaniu projektu na poziomie ok. 60%. Oczekuje się że blok rozpocznie działalność pod koniec 2026 roku.

EJ Angra, jedyna brazylijska elektrownia jądrowa, zlokalizowana jest w Angra dos Reis w odległości około 220 km od Sao Paulo i 130 km od Rio de Janeiro. Składa się z dwóch bloków wodnych ciśnieniowych PWR: pierwszy o mocy 609 MWe z reaktorem Westinghouse, uruchomionym w 1982 roku, drugi o mocy 1245 MWe z reaktorem PRE KONVOI, uruchomionym w 2000 roku.

W 2020 roku obydwa bloki wyprodukowały 14 TWh energii elektrycznej co stanowiło 2,1% całkowitej produkcji Brazylii.


Podziel się z innymi


Komentarze