Serwis informacyjny

Oświadczenie NNSA w sprawie sytuacji w Elektrowni Jądrowej Taishan

Data dodania: czwartek, 17 czerwca 2021, autor: nuclear.pl

Chiński dozór jądrowy (NNSA) wydał oświadczenie w sprawie sytuacji w Elektrowni Jądrowej Taishan, po opublikowanych przez CNN informacjach o uwolnieniu substancji promieniotwórczych do środowiska.

EJ Taishan, fot. CGN
EJ Taishan, fot. CGN

W opublikowanym oświadczeniu potwierdzono, iż w obiegu pierwotnym pierwszego bloku zarejestrowano podwyższony poziom aktywności chłodziwa, ale pozostaje on w wartościach dopuszczalnych w specyfikacji technicznej.

Podwyższony poziom aktywności związany jest z uszkodzonymi elementami paliwowymi. - Ze względu na wpływ niekontrolowanych czynników – takich jak produkcja paliwa, transport, załadunek itd. – uszkodzenie niewielkiej liczby prętów paliwowych jest nieuniknione podczas eksploatacji elektrowni jądrowych i jest to powszechne zjawisko – napisano w oświadczeniu.

Jak wynika z dostępnych statystyk, wiele bloków jądrowych na świecie boryka się z awariami paliwa, a jednocześnie jest w stanie pozostać w eksploatacji – podkreślono.

W rdzeniu reaktora pierwszego bloku Elektrowni Jądrowej Taishan znajduje się ponad 60 tysięcy elementów paliwowych. Obecnie szacuje się, że liczba uszkodzonych koszulek elementów paliwowych wynosi około pięciu, czyli mniej niż 0,01% całości i jest znacznie niższa niż maksymalna dopuszczalna ilość (0,25%).

Należy pamiętać też o kolejnych barierach powstrzymujących uwolnienie substancji promieniotwórczych, tj. obiegu pierwotnym reaktora czy obudowie bezpieczeństwa, które mają na celu zapobieganie uwolnieniu radioaktywności do środowiska gdy zawiodą poprzednie bariery.


Podziel się z innymi


Komentarze