Serwis informacyjny
Francja powalczy o polski atom
Data dodania: środa, 16 września 2020, autor: nuclear.pl
Zainteresowanie udziałem w projekcie budowy polskich elektrowni jądrowych zostało wyrażone podczas pierwszego spotkania polsko-francuskiego komitetu ds. energetyki jądrowej , które miało miejsce w Ministerstwie Klimatu w poniedziałek, 14 września 2020 roku.
Spotkanie, któremu współprzewodniczył Wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński, dotyczyło współpracy Polski i Francji w zakresie rozwoju energetyki jądrowej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu, francuskiego Ministerstwa Ekologii i koncernu EDF z dyrektorem wykonawczym EDF, prezesem SFEN oraz GIFEN Xavier’em Ursat na czele.
- Podziękowania dla wiceministra A. Guibourgé-Czetwertyńskiego i jego ekipy w Ministerstwie Klimatu za pierwsze spotkanie komitetu ds. energetyki jądrowej. To przykład europejskiej współpracy w tej dziedzinie na rzecz transformacji Unii Europejskiej - napisał po spotkaniu na swoim TT Ambasador Francji Frédéric Billet.
- EDF jest zainteresowany udziałem w polskim programie jądrowym. Nasza technologia EPR i wieloletnie doświadczenie w eksploatacji elektrowni jądrowych to atuty wspierające polskie ambicje jądrowe - mówił pod koniec lipca w wywiadzie dla WNP.PL Vakis Ramany, starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za nowe projekty jądrowe.
EDF (Électricité de France) to francuskie państwo przedsiębiorstwo energetyczne, będące największym producentem i dystrybutorem energii elektrycznej we Francji oraz w Wielkiej Brytanii. EDF jest właścicielem i operatorom wszystkich 56 bloków jądrowych pracujących we Francji oraz wszystkich 15 bloków jądrowych pracujących w Wielkiej Brytanii.
Dla Programu Polskiej Energetyki Jądrowej EDF proponuje zastosowanie reaktora EPR, który został opracowany wspólnie z Framatomem i niemieckim Siemensem.
Reaktory EPR zostały wybudowane dotychczas w Chinach (bloki 1 i 2 w EJ Taishan) a także są budowane w Finlandii (blok 3 w EJ Olkiluoto), Francji (blok 3 w EJ Flamanville) oraz w Wielkiej Brytanii (blok 1 i 2 w EJ Hinkley Point C).