Serwis informacyjny
Westinghouse pomaga Ukrainie w zapewnieniu jej bezpieczeństwa energetycznego
Data dodania: piątek, 11 września 2020, autor: nuclear.pl
W dniach 3-4 września br. w Kijowie miało miejsce spotkanie przedstawicieli ukraińskiego operatora elektrowni jądrowych Energoatom oraz Westinghouse Electric Sweden podczas których strony omówiły pogłębienie współpracy w zakresie dostaw paliwa jądrowego.
Pomimo pandemii COVID-19 przedstawiciele Westinghouse, na czele z Aziz Doug, dyrektorem zarządzającym Westinghouse Electric Sweden, przyjechali osobiście do stolicy Ukrainy na rozmowy. Dziękując im za to, Petro Kotin, szef Energoatom wyraził zaufanie do dalszej udanej współpracy pomiędzy firmami.
- Rozmawialiśmy o obecnym stanie współpracy, który jest obecnie na bardzo dobrym poziomie, oraz planach na przyszłość. Możliwość pomocy Ukrainie w zapewnieniu jej bezpieczeństwa energetycznego jest dla nas niewątpliwie ważna. Dowodem na to może być sam fakt wizyty przedstawicieli Westinghouse na Ukrainie w czasie pandemii, aby osobiście przedyskutować palące kwestie współpracy między firmami - powiedział Aziz Doug. zaznaczając, że współpraca ta jest obecnie niezwykle pozytywna.
Przypomniał też, że paliwo Westinghouse jest obecnie używane w 6 blokach ukraińskich elektrowni jądrowych, z czego trzy bloki pracują wyłącznie na tym paliwie. - Obecnie możemy śmiało powiedzieć, że paliwo wykazuje doskonałe osiągi i dobre wyniki ekonomiczne. Tego samego zdania są ukraińscy eksperci. W szczególności główny inżynier elektrowni jądrowej Zaporoże pochwalił ostatnio wydajność zespołów paliwowych Westinghouse - dodał przedstawiciel firmy.
Według niego takie wyniki eksploatacji paliwa Westinghouse w ukraińskich elektrowniach jądrowych pozwalają przewidywać, że do 2025 roku wzrośnie liczba bloków energetycznych, do których rdzeń będzie ładować tylko tym paliwem.
Aziz Doug podkreślił również, że oprócz dostaw paliwa dla ukraińskich elektrowni jądrowych istnieje szereg obszarów współpracy pomiędzy Energoatom i Westinghouse Electric Sweden, nad którymi również trwają prace. W szczególności do takich kierunków należy dokończenie III i IV bloku w Chmielnickiej EJ.
- Jesteśmy przekonani, że generacja jądrowa musi nadal być ważnym składnikiem światowej energetyki, a w szczególności ukraińskiego miksu energetycznego. Ale podobnie jak na całym świecie, bloki ukraińskich elektrowni jądrowych stopniowo się starzeją i nadejdzie czas, kiedy będą musiały zostać wycofane z eksploatacji. Dlatego, pamiętając że bloki jądrowe nie powstają w rok, musimy już pracować nad zastąpieniem wyłączanych mocy wytwórczych, tak żeby w przyszłości zachować potencjał ukraińskiej energetyki jądrowej - powiedział Aziz Doug. - Jeśli chodzi o trzeci i czwarty blok Chmielnickiej EJ, których ukończenie niedawno ogłosił Energoatom, jesteśmy gotowi do przyłączenia się nie tylko do zaopatrywania tych bloków w paliwo jądrowe, ale także w wyposażenie ich w urządzenia, takie jak zautomatyzowane systemy sterowania procesami. W zasadzie Westinghouse jest gotowy odpowiedzieć na wszelkie potrzeby Energoatom, które mogą pojawić się podczas budowy nowych bloków energetycznych.
Energoatom jest jedynym operatorem bloków jądrowych wyposażonych w reaktory WWER-1000, któremu udało się zdywersyfikować źródła dostaw paliwa jądrowego. Obecnie paliwo jądrowe Westinghouse jest eksploatowane w 6 z 15 elektrowni jądrowych na Ukrainie. Planuje się go wdrożyć również na bloku 3 Rówienskiej EJ.