Serwis informacyjny

Reaktor SMR Nucsale z zatwierdzeniem Amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego

Data dodania: wtorek, 1 września 2020, autor: nuclear.pl

Firma NuScale Power ogłosiła, że Amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (IS NRC) ukończyła przegląd 6, ostatniej fazy Wniosku o zatwierdzenie projektu (DCA) dla stworzonego przez spółkę przełomowego niewielkiego reaktora modułowego (SMR) wydając ostateczny raport z oceny bezpieczeństwa (FSER).

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Publikacja raportu FSER oznacza zakończenie procesu oceny technicznej i zatwierdzenia projektu NuScale SMR. Dzięki zamknięciu ostatniej fazy wniosku o zatwierdzenie projektu, klienci mogą już przygotowywać plany stworzenia elektrowni NuScale ze świadomością, że NRC zatwierdziła aspekty bezpieczeństwa tego projektu.

- To przełomowe wydarzenie, nie tylko dla NuScale, ale także dla całego sektora atomowego w USA, jak również dla pozostałych zaawansowanych technologii jądrowych, które oczekują na wdrożenie. Tym samym, NuScale i Stany Zjednoczone stają się wyraźnym liderem w wyścigu po wprowadzenie na rynek technologii SMR. Zatwierdzenie projektu NuScale to niebywałe osiągnięcie. W tym miejscu chcielibyśmy serdecznie podziękować NRC za kompleksową ocenę, Amerykańskiemu Departamentowi Energii za nieprzerwane zaangażowanie w partnerstwo publiczno-prywatne zmierzające do wprowadzenia na rynek pierwszego SMR w kraju, a także wielu innym osobom, które poświęciły niezliczone godziny, abyśmy mogli urzeczywistnić nasze plany – powiedział John Hopkins, wiceprezes i dyrektor NuScale. - Na szybsze przejście przez NuScale procesu zatwierdzenia projektu w NRC wpływ miało także finansowanie przekazane przez Kongres w ostatnich kilku latach. To właśnie w tym celu powstał Program SMR amerykańskiego Departamentu Energii (US DOE), a nasz sukces nie byłby możliwy bez silnego wsparcia w Kongresie ze strony obu partii - dodał Hopkins.

Wniosek DCA spółki NuScale został ukończony w grudniu 2016 roku i przyjęty przez NRC w marcu 2017 roku. Proces przeglądu uwidocznił zarówno prostotę projektu SMR NuScale, jak i kompleksowość złożonego wniosku. Przykładowo, podczas rygorystycznego procesu oceny w Fazie 1, który obejmował 115 tys. godzin oceny DCA, NRC wydało znacznie mniej zapytań o przekazanie dodatkowych informacji, niż w przypadku innych wniosków o zatwierdzenie projektu. Spółka NuScale wydała ponad 500 mln dolarów przy wsparciu Fluor i poświęciła 2 mln roboczogodzin na opracowanie informacji niezbędnych do przygotowania wniosku DCA. Spółka złożyła 14 oddzielnych raportów tematycznych, przeszło 12 tys. stron wniosku DCA i ponad 2 miliony stron informacji dodatkowych do audytów NRC.

- NRC podjęła wyzwanie przeglądu DCA pierwszego w historii niewielkiego reaktora modułowego, który stanowi istotny kamień milowy nie tylko dla NuScale, ale też dla całej branży jądrowej. NuScale docenia zaangażowanie, czas i wysiłek zainwestowane przez NRC w wieloletni proces oceny, w toku którego wiele etapów zrealizowano nawet przed planowanym terminem. Jako były długoletni pracownik NRC, w tym kierownik Biura ds. Nowych Reaktorów, mogę powiedzieć, że tak wczesne wydanie FSER jest wielką zasługą wszystkich w NRC, w tym pracowników oceny technicznej i działu projektowego, kierowników oraz samej Komisji – powiedział Tom Bergman, wiceprezes ds. regulacyjnych NuScale.

NuScale zachowuje solidne tempo realizacji swojego programu komercjalizacji technologii SMR. W tym w zakresie rozwijania łańcucha dostaw, projektowania wzorcowej elektrowni, planowania działań wdrożeniowych dla elektrowni oraz planów rozruchu i przekazania do eksploatacji. Spółka spotyka się z rosnącym zainteresowaniem klientów krajowych i zagranicznych, którzy postrzegają elektrownię NuScale jako długoterminowe rozwiązanie do generowania niezawodnej, bezpiecznej, niedrogiej i elastycznej w eksploatacji energii niewiążącej się z emisją dwutlenku węgla do szeregu różnych zastosowań. Spółka NuScale podpisała umowy z podmiotami z USA, Kanady, Rumunii, Czech i Jordanii. Podobne umowy z innymi podmiotami są obecnie negocjowane.

Spółka NuScale Power opracowała nową modułową elektrownię jądrową opartą o reaktor lekkowodny do wytwarzania energii elektrycznej, ogrzewania sieciowego, odsalania i innych zastosowań korzystających z ciepła technologicznego. Przełomowy projekt niewielkiego reaktora modułowego (SMR) obejmuje w pełni fabrycznie wytworzony NuScale Power Module™ zdolny do generowania 60 MW energii elektrycznej przy pomocy bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora wodnego ciśnieniowego. Skalowalny projekt NuScale – elektrownia, która może zawierać do 12 niezależnych modułów zasilających, oferuje korzyści zeroemisyjnej energii i wiąże się z mniejszymi zobowiązaniami finansowymi niż obiekty jądrowe o gigawatowej mocy.

Większościowym inwestorem w NuScale jest Fluor Corporation, światowa spółka inżynieryjna, zaopatrzeniowa i budowlana z 60-letnimi tradycjami w dziedzinie komercyjnej energetyki jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze