Serwis informacyjny
Czy wizyta Dudy w Waszyngtonie będzie przełomowa dla PPEJ?
Data dodania: piątek, 19 czerwca 2020, autor: nuclear.pl
W środę Biały Dom potwierdził, że 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie Prezydentów USA - Donalda Trumpa i Polski - Andrzeja Dudy. Wśród tematów, które zostaną omówione znajdą się: obronność, energetyka, handel, bezpieczeństwo telekomunikacyjne.
Jednym z tematów rozmów będzie współpraca amerykańsko-polska w zakresie polskiego programu energetyki jądrowej. Stany Zjednoczone wykazywały dotychczas największe zainteresowanie podjęciem współpracy, które wyrażało się także możliwym zaangażowaniem finansowym w polski projekt jądrowy. - Z pewnością będziemy rozmawiać o współpracy polskich firm z polskimi władzami oraz firmami i władzami ze Stanów Zjednoczonych w zakresie konwencjonalnej energii jądrowej i jej wykorzystania - powiedział Andrzej Duda na czwartkowej konferencji prasowej.
Współpraca ta będzie naturalną konsekwencją dotychczas prowadzonych rozmów w ramach dialogu strategicznego w dziedzinie energii. Wpisuje się ona również w ostatnie deklaracje ministra klimatu, Michała Kurtyki, potwierdzające chęć budowy przez Polskę 6 bloków jądrowych do 2040 roku. Budowa pierwszego z niech miałaby się rozpocząć w 2026 roku a blok miałby być przekazany do komercyjnej eksploatacji w 2033 roku.
Rozwojem współpracy są mocno zainteresowane również władze USA. Pod koniec kwietnia Sekretarz Energii USA Dan Brouillette przedstawił kompleksową strategię przywrócenia amerykańskiego przywództwa w dziedzinie energii jądrowej, która pozwoli uzyskać powrót dominacji technologii amerykańskiej i rozwinąć jej eksport. W celu jej realizacji zniesiono również zakaz wykorzystywania wsparcia rządowego w eksporcie cywilnej technologii jądrowej do innych państw.
Ogłoszona strategia może okazać się więc kluczowa dla dotychczas przeprowadzonych rozmów polsko-amerykańskich, jak i również dla realizacji samego Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Zaangażowanie się finansowe USA w budowę polskiej elektrowni jądrowej pozwoli stronie polskiej rozwiązać kwestię braku finansowania inwestycji, a stronie amerykańskiej wykorzystać potencjał krajowego przemysłu i rozpocząć wdrażanie przyjętej strategii w życie.
W zakresie technologii jądrowej najbardziej prawdopodobny jest wybór firmy Westinghouse Electric Company z reaktorami AP1000, która od 2013 roku buduje w USA bloki 3 i 4 w EJ Vogtle w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia. Bloki te są pierwszymi nowymi jednostkami jądrowymi, które są budowane w USA od ponad 30 lat. Ze względu na wcześniejsze problemy finansowe Westinghouse od sierpnia 2017 roku bieżące zarządzanie pracami na budowie EJ Vogtle powierzono firmie Bechtel, która mogłaby objąć funkcję generalnego wykonawcy również dla polskiej inwestycji. Natomiast partnerem odpowiedzialnym za wyspę turbinową, jej wyposażenie i dostawę turbogeneratora opartego na technologii Arabelle mogłaby być amerykańska firma General Electric, posiadająca w Polsce silny oddział GE Power.