Serwis informacyjny

Dobry rok dla szwedzkich elektrowni jądrowych Vattenfall

Data dodania: wtorek, 25 lutego 2020, autor: nuclear.pl

Elektrownie jądrowe Forsmark i Ringhals należące do szwedzkiego koncernu energetycznego Vattenfall w ubiegłym roku dostarczyły łącznie 53,3 TWh energii elektrycznej. To jeden z najlepszych wyników w historii.

EJ Forsmark produkując 25,3 TWh energii elektrycznej, osiągnęła historyczny rekord produkcji pobijając niewiele niższy ostatni rekord z 2014 roku. EJ Ringhals, produkując 28,0 TWh energii elektrycznej osiągnęła drugi najlepszy wynik wszechczasów, rekord produkcji padł w 2018 roku.

- EJ Forsmark osiągnęła nowy rekord produkcji. Nawet dla Ringhals był to jeden z najlepszych lat w historii. Wystąpiły pewne odchylenia w produkcji, ale nadal możemy uznać 2019 na bardzo udany rok - powiedział Björn Linde, dyrektor generalny Forsmark i Ringhals.

Elektrownie jądrowe Vattenfall, odpowiadają za ponad jedną trzecią zapotrzebowania na energię elektryczną w Szwecji, produkując bezpieczną, stabilną i pozbawioną zanieczyszczeń i CO2 energię elektryczną.

- To wielki wkład w przejście do przyszłości wolnej od paliw kopalnych i jesteśmy bardzo dumni z tego wysiłku - powiedział Björn Linde.

- Nasza produkcja w 2019 roku daje duże powody do optymizmu i potwierdza wkład energii jądrowej jako stabilne źródło energii elektrycznej, zapewniające jednocześnie możliwość odejścia od paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia. Chciałbym szczególnie podziękować wszystkim naszym pracownikom pracującym w elektrowniach jądrowych - powiedział Torbjörn Wahlborg, Senior Executive Vice President w Vattenfall Generation.

Na koniec grudnia 2019 roku po 47 latach eksploatacji zamknięto blok 2 w EJ Ringhals w Szwecji. Jak informował wówczas Vattenfall ostateczne wyłączenie reaktora wodnego ciśnieniowego PWR o mocy 807 MWe rozpoczęło się już we wrześniu, kiedy to rozpoczęto fazę zwaną „wybiegiem”. Oznacza to, że moc reaktora spada wraz ze spadkiem energii w paliwie - informował Vattenfall. W listopadzie moc bloku spadła poniżej 50%, a jedna z turbin została wycofana z eksploatacji. W dniu 30 grudnia wyłączoną drugą z turbin, zaprzestając tym produkcji energii elektrycznej. Uruchomiony w 1975 roku blok wyprodukował od tego czasu około 215 TWh czystej energii elektrycznej. W przyszłym roku Vattenfall planuje również zamknięcie bloku 1 EJ Ringhals.

- W przypadku Ringhals 2 rok 2019 był ostatnim rokiem przed przejściem na emeryturę. Wysiłki naszych pracowników sprawiły, że doprowadziliśmy bezpiecznie pracę reaktora do mety, zapewniając przez lata dobrą, bezpieczną i stabilną produkcję. W przypadku naszych pozostałych pięciu reaktorów z lat 80. oczekujemy dalszej eksploatacji przez następne kilka dziesięcioleci - mówi Björn Linde.

Ogółem energia jądrowa stanowiła ponad 40 procent produkcji energii elektrycznej w Szwecji w 2019 r. W przybliżeniu taka sama ilość energii pochodziła z elektrowni wodnych, podczas gdy energetyka wiatrowa i kogeneracja stanowiły odpowiednio około 12 i 9 procent produkcji energii elektrycznej.

Poza pięcioma blokami jądrowymi firmy Vattenfall w Szwecji pracuje jeszcze blok 3 EJ Oskarshamn, wyposażony w reaktor BWR-3000 o mocy netto 1400 MWe.

Z badań przeprowadzonych przez Novus i opublikowanych w listopadzie zeszłego roku przez Analysgruppen wynika, iż 78% ankietowanych w Szwecji - w porównaniu z 71% w 2017 roku - zdecydowanie popiera energetykę jądrową, 43% jest otwartych na budowę nowych elektrowni jądrowych, a 35% chciałoby aby szwedzkie reaktory pracowały do końca ich projektowanego czasu życia.


Podziel się z innymi


Komentarze