Serwis informacyjny

Projekt reaktora SMR firmy NuScale osiągnął fazę 2 i 3 przeglądu US NRC

Data dodania: wtorek, 23 lipca 2019, autor: nuclear.pl

Firma NuScale Power ogłosiła wczoraj, że amerykańska Komisja Dozoru Jądrowego (US NRC) zakończyła drugą i trzecią fazę przeglądu konstrukcji małego reaktora modułowego SMR Nuscale. Ten etap, osiągnięty sześć tygodni przed planowanym terminem, stanowi znaczący kamień milowy na osi czasu firmy do komercjalizacji swojej technologii. Obecnie jest prowadzona 4 faza przeglądu wniosku o certyfikację, a Nuscale Power oczekuje ukończenia całego procesu do września 2020 roku

Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale
Reaktor SMR NuScale, fot. NuScale

Technologia NuScale jest pierwszym na świecie i jedynym reaktorem SMR poddawanym przeglądowi certyfikacyjnemu projektu przez NRC, a wczorajsza informacja przybliża NuScale do wprowadzenia na rynek amerykański pierwszego reaktora SMR. Pierwszym klientem firmy NuScale ma być Utah Associated Municipal Power Systems, który planuje budowę 12-modułowej instalacji SMR w Idaho.

- Zakończenie fazy 2 i 3 procesu przeglądu certyfikacyjnego projektu przez NRC jest krytycznym kamieniem milowym dla naszej firmy i zaawansowanego przemysłu jądrowego - powiedział John Hopkins, prezes i dyrektor generalny NuScale. - Doceniamy pracę ekspertów z amerykańskiej Komisji Dozoru Jądrowego, którzy przeprowadzają dokładny i rygorystyczny przegląd naszej przełomowej technologii. Z niecierpliwością czekamy na uruchomienie naszego pierwszego zakładu w Idaho National Laboratory w 2026 roku.

Ponieważ firma zbliża się do wdrożenia pionierskiego reaktora SMR w Stanach Zjednoczonych, podpisała już porozumienia o współpracy w celu zbadania możliwości wdrożenia swojej technologii w Kanadzie, Jordanii i Rumunii, a podobne umowy są omawiane z różnymi innymi potencjalnymi klientami.

W oczekiwaniu na pierwsze wdrożenie technologii NuScale, firma podjęła w ostatnich miesiącach również kroki w celu zbudowania łańcucha dostaw, podpisując wstępne umowy z firmami, które będą oferować wiedzę techniczną i będą wytwarzać różne komponenty reaktora. Najnowsze z nich to podpisane umowy z Doosan Heavy Industries and Construction oraz Sargent & Lundy.

NuScale Power to firma która opracowuje modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym do zastosowania w produkcji energii elektrycznej, ciepłownictwie, do odsalania wody morskiej i innych zastosowań ciepła procesowego. Ta przełomowa konstrukcja małego modułowego reaktora (SMR) składa się z w pełni fabrycznie produkowanych modułów o mocy 200 MWt zdolnych do generowania 60 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii ciśnieniowego reaktora wodnego.

Konstrukcja elektrowni NuScale, składająca się z max. 12 pojedynczych modułów - oferuje korzyści produkcji bezemisyjnej energii przy zmniejszonych nakładach finansowych związanych z kosztami inwestycyjnymi.

Większościowym inwestorem w NuScale Power jest Fluor Corporation, globalna firma EPC z 60-letnim doświadczeniem w cywilnej energetyce jądrowej.


Podziel się z innymi


Komentarze