Serwis informacyjny

Koncern energetyczny Vattenfall wybrał dostawcę elementów paliwowych

Data dodania: poniedziałek, 21 lipca 2014, autor: nuclear.pl

Koncern energetyczny Vattenfall wybrał firmę AREVA na dostawę elementów paliwowych dla czterech z siedmiu swoich reaktorów jądrowych w Szwecji. Umowa na dostawy paliwa została podpisana na okres czterech lat, od 2016 do 2020 r. i uwzględnia usługi związane z dostawą paliwa, które zostanie wyprodukowane przez AREVĘ w fabryce Lingen w Niemczech.

Uran, fot. Wikipedia
Uran, fot. Wikipedia

Poprzez współpracę z firmą AREVA, Vattenfall zabezpiecza znaczną część dostaw paliwa jądrowego w perspektywie długoterminowej. - Vattenfall wybierając firmę AREVA jako głównego dostawcę paliwa jądrowego potwierdza swoje zaufanie w produkty i usługi, jakie oferujemy reaktorom typu BWR (wodno-wrzącym) jak i PWR (wodno-ciśnieniowym) - powiedział Stefan vom Scheidt, prezes firmy AREVA w Niemczech.

Wraz z realizacją swoich przyszłych potrzeb paliwowych, Vattenfall w szwedzkiej elektrowni Ringhals intensyfikuje prace związane z irradiacją grafitowych prototypów elementów paliwowych GAIA, nowo opracowanego paliwa firmy AREVA, przeznaczonego dla reaktorów wodno-ciśnieniowych (PWR).

W Szwecji pracuje obecnie 10 reaktorów jądrowych w elektrowniach należących do:

  • Vattenfall:
    • RINGHALS - 1 blok BWR, 3 bloki PWR;
    • FORSMARK - 3 bloki z reaktorami BWR
  • E-ON
    • OSKARSHAMN - 3 bloki z reaktorami BWR
Ponadto wyłączone zostały już z eksploatacji dwa reaktory BWR w EJ BARSEBACK oraz reaktor PHWR AGESTA.

Tagi


Podziel się z innymi


Komentarze