poprzednie « wiadomości (1421-1430) z 3824 » następneenergetyka
Polski rząd planuje wybudować sześć reaktorów jądrowych o łącznej mocy od 6 do 9 GW, które uniezależnią polską energetykę od paliw kopalnych, przyczynią się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zapewnią państwu niezależność energetyczną. Choć przyszłością tego sektora przemysłu są miniaturowe reaktory modułowe, aby przyspieszyć dekarbonizację polskiej energetyki, pierwsze reaktory zostaną wykonane w sprawdzonych, wielkoformatowych technologiach. Zgodnie z założeniami Programu polskiej energetyki jądrowej do końca przyszłego dziesięciolecia uruchomione zostaną dwa spośród sześciu planowanych reaktorów.
czytaj więcejenergetyka
gov.pl |
czwartek, 17 grudnia 2020 10 grudnia br. odbyło się webinarium przygotowujące krajowy przemysł do budowy elektrowni jądrowych. Ministerstwo Klimatu i Środowiska objęło to wydarzenie honorowym patronatem.
czytaj więcejenergetyka
Jak poinformowała firma Synthos Green Energy, spółka z grupy Synthos należącej do Michała Sołowowa, amerykańska firma energetyczna Exelon Generation, przygotowała dla niej studium wykonalności projektu małych reaktorów modułowych BWRX-300 firmy GE Hitachi Nuclear Energy.
czytaj więcejenergetyka
Ministerstwo Klimatu i Środowiska 11 grudnia 2020 roku podpisało z amerykańskim Export-Import Bankiem porozumienie o współpracy (MoU) przy finansowaniu projektów wspierających transformację klimatyczną w Polsce.
czytaj więcejenergetyka
62,5% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2020 r. To najlepszy wynik w historii badań realizowanych od 2012 r.
czytaj więcejenergetyka
W artykule opisano podstawowe zbiorniki ciśnieniowe w elektrowniach jądrowych według projektów: Westinghouse (AP1000), KEPCO (APR-1400) oraz Framatome (EPR), jak również przedstawiono analizę w zakresie możliwości udziału firm polskich w ich wytwarzaniu.
czytaj więcejenergetyka
Import energii jądrowej z Białorusi może doprowadzić do uzależnienia gospodarczego od Rosji. Podobne problemy dotyczyły ropy naftowej i gazu ziemnego.
czytaj więcejenergetyka
W Europie przyspieszają zmiany klimatu. Klęski żywiołowe mogą już wkrótce dotykać dwie trzecie Europejczyków. Każdego roku zjawiska ekstremalne, jak powodzie, podtopienia, nawałnice czy susze, tylko w Polsce powodują straty wynoszące do 0,4 proc. PKB. Obecna średnia globalna temperatura jest o 1°C wyższa od poziomu przedindustrialnego. W tym tempie do końca stulecia temperatura może być wyższa o 4°C. To zaś oznacza częstsze i bardziej intensywne susze w lecie, nawałnice czy trąby powietrzne. Konieczne są zmiany, przede wszystkim energetyki. – Tylko przejście na zieloną i atomową energię zapewni bezemisyjną stabilność energetyczną – przekonuje dr hab. Mariusz Majdański, dyrektor naukowy z Instytutu Geofizyki PAN.
czytaj więcejenergetyka
Pomorze Gdańskie, Bełchatów i Pątnów to preferowane lokalizacje na budowę elektrowni jądrowej. – Te miejsca są już dobrze przygotowane, mamy zebrane dane do raportów środowiskowych, lokalizacyjnych, co zabiera dużo czasu – mówi Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ale podkreśla, że w programie polskiej energetyki jądrowej wskazanych jest kilkanaście kolejnych miejsc, a decyzja jeszcze nie zapadła. Kwestią otwartą jest także wybór technologii oraz struktury finansowania. To będzie zależeć od wyboru partnera, który zainwestuje w to przedsięwzięcie. Decyzję w tej sprawie rząd ma podjąć w ciągu kilkunastu miesięcy.
czytaj więcejenergetyka
Jeżeli wybudujemy elektrownię jądrową, to zyskamy możliwości wykorzystania wodoru, który jest bezemisyjny. I tym szybciej Polska stanie się krajem neutralnym klimatycznie.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1421-1430) z 3824 » następne