Serwis informacyjny

poprzednie « wiadomości (1371-1380) z 3825 » następne

Finał polskiej edycji FameLab - 25 kwietnia online

Co łączy Czarnobyl z duchem radu? Kosmiczne grzyby z kartonowym mieszkaniem? FameLab Poland! Finał 9. edycji tego konkursu dla naukowców i naukowczyń odbędzie się 25 kwietnia (niedziela) o godz. 15.00. Obejrzyjcie ich zmagania online – na www.famelab.org.pl, fanpejdżu konkursu oraz YouTubie Centrum Nauki Kopernik.
czytaj więcej

Nowy akt wykonawczy do Prawa atomowego

W Dzienniku Ustaw ogłoszono rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 marca 2021 r. w sprawie przypadków, w których wykonywanie działalności związanej z narażeniem na promieniowanie jonizujące pochodzące od naturalnych izotopów promieniotwórczych nie wymaga powiadomienia (Dz. U. poz. 627). Ma ono na celu dookreślenie zakresu działalności związanych z narażeniem na promieniowanie jonizujące, które podlegają reglamentacji zgodnie z art. 4 ust. 1a ustawy z dnia 29 listopada 2000 r. – Prawo atomowe.
czytaj więcej

Korea Hydro & Nuclear Power zaoferuje Polsce budowę elektrowni APR1400 wraz z finansowaniem

Korea Hydro & Nuclear Power posiadająca blisko pięćdziesięcioletnie doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych składając ofertę dla PPEJ pragnie nawiązać do tradycji wieloletniego partnerstwa pomiędzy Koreą Południową a Polską. Jak informuje firma KHNP, dla projektów polskich elektrowni jądrowych, planuje zaproponować najbardziej zaawansowane, bezpieczne i w pełni spełniające wymagania UE rozwiązania technologiczne.
czytaj więcej

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński podczas rozmowy z wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej

Polskie plany dotyczące budowy elektrowni jądrowych oraz rozwój technologii wodorowych były głównymi tematami spotkania wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z Youngjoon Joo, wiceministrem handlu, przemysłu i energii Korei Południowej, które odbyło się 6 kwietnia 2021 r.
czytaj więcej

Ditlenek tytanu bohaterem pierwszych badań IFJ PAN na krakowskim synchrotronie

Niewiele związków jest dziś równie istotnych dla przemysłu i medycyny co ditlenek tytanu. Mimo różnorodności i popularności zastosowań, część zagadnień związanych z budową powierzchni materiałów tworzonych z tego związku i zachodzącymi w niej procesami wciąż pozostaje niejasnych. Niektóre ze swoich tajemnic ditlenek tytanu właśnie odsłonił przed naukowcami z Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk. W swoich badaniach po raz pierwszy wykorzystali oni synchrotron SOLARIS.
czytaj więcej

Westinghouse może pomóc Polsce w realizacji celów energetycznych PEP2040

Jak poinformowała amerykańska firma Westinghouse Electric Company wczoraj w Warszawie doszło do spotkania Prezesa tej firmy Patricka Fragmana z Sekretarzem Stanu w KPRM, Pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotrem Naimskim. Spotkanie nastąpiło w wyniku wejścia w życie podpisanej w zeszłym roku umowy między Polską a Stanami Zjednoczonymi o współpracy w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce.
czytaj więcej

Energetyka jądrowa będzie jednym z kluczowych tematów spotkania Morawieckiego z Macronem

– Istnieje szansa, żeby Trójkąt Weimarski zaistniał na nowo. Francja potrzebuje nowej dynamiki w Europie, a Polska poszukuje nowych partnerstw po zmianie w Białym Domu i wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – mówi Monika Constant, dyrektor generalna Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej. Jak wskazuje, środowa wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Paryżu ma zacieśnić polsko-francuskie relacje gospodarcze, a obaj politycy będą rozmawiać m.in. o transformacji energetycznej i budowie pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej, której Francuzi mogliby partnerować.
czytaj więcej

poprzednie « wiadomości (1371-1380) z 3825 » następne