Serwis informacyjny

Korea Hydro & Nuclear Power zaoferuje Polsce budowę elektrowni APR1400 wraz z finansowaniem

Data dodania: niedziela, 11 kwietnia 2021, autor: nuclear.pl

Korea Hydro & Nuclear Power posiadająca blisko pięćdziesięcioletnie doświadczenie w budowie i eksploatacji elektrowni jądrowych składając ofertę dla PPEJ pragnie nawiązać do tradycji wieloletniego partnerstwa pomiędzy Koreą Południową a Polską. Jak informuje firma KHNP, dla projektów polskich elektrowni jądrowych, planuje zaproponować najbardziej zaawansowane, bezpieczne i w pełni spełniające wymagania UE rozwiązania technologiczne.

Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP
Elektrownia jądrowa Barakah z reaktorami APR1400, fot. KHNP

W kwietniu br. elektrownia jądrowa Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, będąca projektem referencyjnym KHNP, rozpoczęła eksploatację komercyjną. Blok nr 1 elektrowni jądrowej Barakah, zlokalizowanej w regionie Al Dhafra w emiracie Abu Zabi, dostarcza obecnie nieprzerwanie przez całą dobę stałą, niezawodną i zrównoważoną energię elektryczną, a trzy kolejne bloki mają rozpocząć jej wytwarzanie w najbliższych latach.

Jest to jedna z największych elektrowni jądrowych na świecie, składająca się z czterech koreańskich bloków APR1400. Budowa elektrowni rozpoczęła się w 2012 roku i od tego czasu postępuje bez zakłóceń, stanowiąc doskonały przykład dostarczenia nowoczesnego reaktora generacji III+, oferującego najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Ta charakterystyczna dla Korei technologia została opracowana w oparciu o rodzime umiejętności technologiczne kraju, dzięki czemu – jak tłumaczy KHNP - nie ma żadnych ograniczeń w zakresie eksportu takich rozwiązań jądrowych do Polski. Została również zatwierdzona poprzez certyfikację od międzynarodowych organizacji, w tym przez European Utility Requirements (EUR) oraz amerykańską Nuclear Regulatory Commission (NRC).

- KHNP, które zarządza projektem Barakah wspólnie z KEPCO, z zadowoleniem przyjęło wiadomość z ZEA. To kolejny dowód sukcesu KHNP w dostarczaniu elektrowni jądrowej zagranicznemu klientowi w bardzo efektywny kosztowo i czasowo sposób. Dzięki płynnej współpracy z lokalnymi partnerami oraz korzyściom wynikającym z koreańskiego doświadczenia i wiedzy w zakresie budowy elektrowni jądrowych i zarządzania projektami, projekt Barakah został ukończony na czas, pomimo trudnych warunków środowiskowych. Ponadto KEPCO, przedsiębiorstwo macierzyste KHNP, posiada doświadczenie w inwestycjach w nowe projekty jądrowe, z 18% udziałem w finansowaniu kapitałowym elektrowni w ZEA – powiedział Sang Don Kim, wiceprezes w dziale rozwoju biznesu w KHNP.

W bloku nr 2 pierwszej elektrowni w ZEA zakończono już proces załadunku paliwa i trwają tam prace wymagane przed jego rozruchem. Budowa bloków nr 3 i 4 znajduje się na ostatnim etapie i są one ukończone odpowiednio w 94 i 89 procentach. Budowa elektrowni Barakah jako całości została obecnie ukończona w ponad 95 procentach.

KHNP przekonuje, że zawsze z sukcesem kończy swoje projekty na czas i w ramach ustalonego budżetu. Spółka jest zainteresowana realizacją projektów związanych z energetyką jądrową w Polsce w oparciu o modelowy projekt – elektrownię jądrową Barakah w ZEA, która jest pierwszą w historii tego arabskiego kraju elektrownią jądrową produkującą energię elektryczną.

- W oparciu o naszą udaną współpracę z ZEA, KHNP zaproponuje kompleksowy pakiet zawierający rozwiązanie finansowe, aby w pełni odpowiedzieć na potrzeby polskiego rządu. Dzięki współpracy w branży jądrowej, strategiczne partnerstwo pomiędzy naszymi dwoma krajami zostanie jeszcze bardziej wzmocnione – poinformował Sang Don Kim.


Podziel się z innymi


Komentarze