poprzednie « wiadomości (1281-1290) z 3825 » następnenauka
Stawiamy na nowoczesne rozwiązania, m.in. rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych. Nie jestem budowniczym elektrowni atomowych - stwierdził w czwartek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
czytaj więcejenergetyka
Przygotowanie budowy kolejnego bloku Elektrowni Jądrowej Dukovany i zaangażowanie czeskiego przemysłu w jego faktyczną realizację, było przedmiotem dyskusji przedstawicieli Ministerstwa Przemysłu i Handlu oraz Czeskiego Sojuszu Energetycznego. Uczestnicy spotkania uzgodnili jednoznaczne poparcie dla zaangażowania w projekt jak największej liczby czeskich firm.
czytaj więcejnauka
Na rozwój technologii reaktorów wysokotemperaturowych trafi 60 mln zł z budżetu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Reaktory te mają być dopasowane do potrzeb przemysłu petrochemicznego - powiedział we wtorek minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
czytaj więcejzastosowania
Wielka Brytania rozpoczęła konsultacje w sprawie proponowanych przepisów dotyczących statków o napędzie jądrowym, które umożliwiłyby jednostkom pod banderą Wielkiej Brytanii korzystanie z tego źródła energii, a statkom międzynarodowym odwiedzanie jej portów.
czytaj więcejnauka
We wnętrzu każdego protonu bądź neutronu znajdują się trzy kwarki związane gluonami. Dotychczas często zakładano, że dwa z nich tworzą trwałą parę: dikwark. Teraz wydaje się jednak, że żywot dikwarków w fizyce dobiega końca. To jeden z wniosków płynących z nowego modelu zderzeń protonów z protonami bądź jądrami atomowymi, w którym uwzględniono oddziaływania gluonów z morzem wirtualnych kwarków i antykwarków.
czytaj więcejenergetyka
W demonstracyjnym reaktorze wysokotemperaturowym chłodzonym gazem (HTR-PM) w Shidaowan w chińskiej prowincji Shandong zakończono testy turbiny parowej wykorzystując parę niejądrową. Dwublokowa jednostka HTR-PM ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
czytaj więcejzastosowania
W Chinach uruchomiono pierwszy w Azji demonstracyjny obiekt w skali pilotażowej do oczyszczania ścieków medycznych przy użyciu technologii wiązki elektronów. Zakład w prowincji Hubei, o wydajności 400 metrów sześciennych dziennie, powstał na fundamencie współpracy badawczej i technicznej z MAEA, która rozpoczęła się około 10 lat temu.
czytaj więcejnauka
W najnowszym raporcie IPCC wyraźnie zaakcentowano problemy dotyczące zmian obiegu wody w przyrodzie i wzrostu poziomu oceanów. Po raz pierwszy wymieniono też z nazwy gazy cieplarniane inne, niż CO2, wpływające na ocieplenie - mówią naukowcy, komentując nowy raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).
czytaj więcejnauka
Przy właściwych środkach ostrożności substancje promieniotwórcze okazują się nadzwyczaj bezpieczne w użyciu. Co jednak zrobić, gdy mimo wszystko przedostaną się do środowiska w niekontrolowanych ilościach? Kluczowego znaczenia nabiera wtedy informacja, jaką dawkę mogli pochłonąć ludzie przypadkowo narażeni na promieniowanie. Kłopot w tym, że przeciętny człowiek nie ma miernika pozwalającego ją ocenić. Nowe rozwiązanie starego problemu podsunął Instytut Fizyki Jądrowej PAN. Okazuje się, że osobisty dozymetr można znaleźć w... domowej apteczce.
czytaj więcejzastosowania
W uznaniu za wieloletnią działalność Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w dziedzinie badań nieniszczących, Polski Komitet Normalizacyjny powołał go na członka Komitetu Technicznego Polskiego Komitetu Normalizacyjnego ds. Badań Nieniszczących.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (1281-1290) z 3825 » następne