poprzednie « wiadomości (51-60) z 71 » następnebezpieczenstwo
29 grudnia w miejscowości Philippsburg w Badenii Wirtembergii (25 km na północ od Karlsruhe) polscy aktywiści ekologiczni z FOTA4Climate w towarzystwie „atomowych misiów polarnych” - symboli atomu przyjaznego dla środowiska, będą protestować przeciwko zamykaniu sprawnie działającej elektrowni jądrowej w tej miejscowości. Bezprecedensowa akcja polskich aktywistów ma zwrócić uwagę na szkodliwe dla klimatu konsekwencje tej decyzji oraz konieczność podejmowania pragmatycznych działań ponad narodowymi czy politycznymi ambicjami.
czytaj więcejenergetyka
Obecnie trzon polskiego miksu energetycznego stanowią paliwa kopalne, lecz w perspektywie najbliższych dekad na znaczeniu zyska energia pochodząca ze źródeł odnawialnych. Rząd planuje budować na Bałtyku farmy wiatrowe, inwestować w fotowoltaikę oraz przygotować branżę pozyskiwania energii jądrowej od 2033 roku. W międzyczasie firmy wydobywcze zdywersyfikują źródła pozyskania gazu ziemnego.
czytaj więcejenergetyka
GE Hitachi Nuclear Energy ogłosiło dziś w przesłanym komunikacie, iż w dniu 8 października 2019 roku podpisało umowę i będzie współpracować z polską prywatną firmą chemiczną Synthos w zakresie potencjalnych zastosowań i wdrożenia w Polsce małego modułowego reaktora BWRX-300.
czytaj więcejenergetyka
W dniu 9 października 2019 roku przedstawiciele mediów z Polski, Turcji, Litwy, Egiptu, Uzbekistanu, Rosji, Białorusi i innych krajów wizytowali budowę Białoruskiej Elektrowni Jądrowej. Polskę reprezentowali reporterzy PAP, Polskiego Radia oraz Portalu nuclear.pl. Wydarzenie odbywało się w ramach 24. Białoruskiego forum energetyczno-ekologicznego.
czytaj więcejBułgarska Agencja Dozoru Jądrowego (NRA) udzieliła 10-letniego przedłużenia koncesji na pracę bloku 6 w elektrowni jądrowej Kozłoduj. Blok wyposażony w rosyjski reaktor WWER-1000 w północnej Bułgarii rozpoczął działalność w 1991 roku i może obecnie wytwarzać energię elektryczną do października 2029 roku.
czytaj więcejenergetyka
- Energia jądrowa to nie tylko produkcja elektryczności. Może być wykorzystywana również do kogeneracji, produkcji wodoru czy ciepła przemysłowego – powiedział współprzewodniczący grupy ds. rozwoju infrastruktury jądrowej IFNEC Alex Burkart 24 września 2019 roku w siedzibie Ministerstwa Energii, otwierając międzynarodowe seminarium „Nuclear Energy Beyond Electricity”.
czytaj więcejnauka
Transport morski jest jednym z największych źródeł emisji zanieczyszczeń do atmosfery w skali globalnej. Emisja zanieczyszczeń z jednego statku pełnomorskiego jest porównywalna do emisji miliona samochodów osobowych. Dlatego też w ostatnich latach nastąpiło znaczne zaostrzenie norm emisji z silników okrętowych.
czytaj więcejenergetyka
Niemcy już wiedzą, że nie osiągną celów redukcji emisji CO2 wyznaczonych na 2020 rok, i do tego różnica będzie dość znacząca. Przesuwają więc termin zamknięcia elektrowni węglowych i budują Nord Stream 2 - pisze Józef Sobolewski w artykule "Nie ma energetycznego Świętego Graala" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcejenergetyka
- Realizacja planu energetyki jądrowej przyniesie nawet 10 GW stałej, czystej - bez opłat za pozwolenia na emisję - energii elektrycznej - pisze Andrzej Piotrowski w artykule "Nuklearna odsiecz dla cen energii" dla magazynu liderów opinii "Wszystko Co Najważniejsze".
czytaj więcejenergetyka
Na wczorajszej konferencji Ministerstwo Energii zaprezentowało założenia i przedstawiło do konsultacji projekt dokumentu "Polityka energetyczna Polski do 2040 roku". Polityka energetyczna jest strategią państwa w zakresie sektora energetycznego i stanowi odpowiedź na najważniejsze wyzwania stojące przed polską energetyką w najbliższych dziesięcioleciach oraz wyznacza kierunki rozwoju sektora energii z uwzględnieniem zadań niezbędnych do realizacji w perspektywie krótkookresowej.
czytaj więcejpoprzednie « wiadomości (51-60) z 71 » następne